نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 کارشناسی ارشد، مدیریت بازاریابی ورزشی، گروه تربیت بدنی، واحد آشتیان، دانشگاه آزاد اسلامی، آشتیان، ایران (نویسنده مسئول)

2 استادیار، گروه تربیت بدنی، واحد آشتیان، دانشگاه آزاد اسلامی، آشتیان، ایران

چکیده

امروزه از ورزش به عنوان "صنعت" نام برده می­شود و تعامل صحیح میان ورزش و اقتصاد برای هر دو طرف سودمند خواهد بود. بحث حمایت مالی از ورزش یا اسپانسرشیپ[1]، یکی از راه‌های دستیابی به تعامل سودمند و دو طرفه است که در دهه­های اخیر به طور جدی مورد توجه دنیای ورزش حرفه‌ای و مدیران کسب و کار قرار گرفته است. ترجیح شرکت‌های تجاری در این بازار رقابتی، استفاده از اسپانسرشیب­های ورزشی به عنوان یک زبان بین‌المللی است. پژوهش حاضر نیز به بررسی تاثیر بازاریابی ورزشی در حضور حامیان مالی بر جذب تماشاچیان رشته ورزشی بدمینتون پرداخته است. جامعه آماری این تحقیق را کلیه­ شهروندانی که در شش ماهه­ دوم سال 1394 با حضور در مسابقات متنوع کشوری، باشگاهی و غیره به عنوان تماشاگر در آمار فدراسیون ثبت شده هستند، تشکیل می­دهند و از فرمول کوکران برای برآورد  نمونه­ها استفاده شده است. برای تجزیه و تحلیل داده­ها، از آزمون‌های توصیفی و استنباطی استفاده شده و روش آمارگیری در مواردی به صورت سراسری و تصادفی و در مواردی نیز آمارگیری خوشه­ای و به روش توده­ اصلی بوده است. در نتیجه­ی این پژوهش مشخص گردید که برای جذب هرچه بیشتر تماشاگران و افزایش حضور آنان، شناخت عوامل تاثیرگذار بر تمایل و تصمیم آن­ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. این تحقیق نشان داد که "تبلیغات شفاهی و قصد خرید"، از جمله عوامل تاثیرگذار بر جذب تماشاگران و حضور آنان در ورزشگاه می­باشد. علاوه بر آن، جذب تماشاگران نیز عاملی تاثیرگذار در جذب حامی مالی است.


 

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Impact of Sports Marketing on Attracting Badminton Spectators, along Financial Supporters

نویسندگان [English]

 • Mohammad Reza Pouria 1
 • Kave khabiri 2

1 Master degree in Sports Marketing Management, Ashtian Branch, Islamic Azad University, Ashtian, Iran

2 Ph.D., Assistant Professor, Physical Education Department, Ashtian Branch, Islamic Azad University, Ashtian, Iran

چکیده [English]

Now a days, sport is designated as an industry and correct interaction between sports and economy will be beneficial for both sides. Financial support on sports "Sponsorship" is one of the ways that lead to an advantageous transaction which has strongly been in the center of attention among the professional world of sports and business managers in the last decades. In this competitive market, business companies prefer using sports sponsorships as an international language. The current research evaluates the impact of sports marketing on attracting badminton spectators, along financial supporters. In this survey, statistical population consists of citizens whose participation in various national contests, clubs and etc. has been registered as spectators in Federation statistics in the second half of 2015 and uses Cochran formula to assess samples. The procedure used in analyzing and compensating data were sometimes the comprehension and deductive tests or as a general or accident tory statistical method were used to have results and in some cases it was clustered and mass-scale surveying the results from this procedures shows that for enhancing the number of spectators paying attention to their tastes and desires has high value. One affecting factor is "oral advertisements and purchase intention" in addition to these attracting spectators is another impacting factor on having a good financial supporter.

کلیدواژه‌ها [English]

 • Key words: Sports Marketing
 • Financial Supporters
 • Spectators and Badminton

تاثیر حامیان مالی بر تماشاچیان رشته ورزشی بدمینتون

محمدرضا پوریا[1]

 کاوه خبیری[2]

 

 

تاریخ دریافت مقاله: 30/5/1395

                                                                                 تاریخ پذیرش مقاله:11/7/1395

 

ا

مقدمه

کانون توجه دانش اقتصاد بر این است که عوامل اقتصادی چگونه رفتار و تعامل می‌کنند و اقتصادهای مختلف چگونه کار می‌کنند. بازاریابی، فرایندی است که بین توانایی­های شرکت و نیازهای مشتریان تعادل ایجاد می‌کند. بازاریابی به عنوان فرایندی مدیریتی- اجتماعی تعریف می‌شود که به وسیله­ آن، افراد و گروه‌ها از طریق تولید و مبادله­ کالا و امکانات و خدمات با یکدیگر، به امر تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می‌کنند. (کاتلر و کلر، 2012)

برای تعریف بازاریابی و اسپانسرشیب در ورزش می­توان گفت که سازمان‌های ورزشی برای انجام یک رویداد، باید در بازاریابی و همکاری آن با رسانه­ها، برای تبلیغ و جذب اسپانسرها بتوانند در ایجاد و توسعه­ منابع مورد نیاز خود از جمله بنیه­ مالی، منابع انسانی و تجهیزات، بهره­مند شوند. برای استفاده صحیح و مناسب بازاریابی و اهداف تجاری باید همکاری دوطرفه و سودآوری مشترک ایجاد شود. (آقازاده و همکاران، 1387)

اسپانسرشیب ورزشی، یک ابزار بازاریابی است؛ به طوری که اثربخشی و پوشش تلویزیونی مناسبی دارد، از سد فرهنگ­ها تجاوز می­کند و دید فوق العاده­ای ایجاد می­نماید. این موضوع با نگاه دقیق­تر چنین است: در حالی که لذت جالبی در تماشای یک مسابقه ورزشی وجود دارد، لذت واقعی آن از آن­جا به دست می­آید که افراد با یک تیم برای رسیدن به پیروزی رقابت می­کنند. این موضوعی است که کمک می­کند ورزش به وسیله­ای برای تبلیغ و همکاری تبدیل شود و در حال حاضر که بیشتر لیگ­های ورزشی به شکل حرفه­ای درآمده­اند و مخاطبان بسیاری را جذب خود می­کنند، یک رقابت بین شرکت­ها برای حامی شدن رویدادها و باشگاه­های معروف و پر طرفدار شکل گرفته است. (المیری، ۱۳۸۸)

از سوی دیگر، نگرانی اصلی یک شرکت اقتصادی، در نظر داشتن چیزهایی است که از طریق حمایت ورزشی می­خواهد به آن­ها دست یابد. لذا شناسایی عوامل و اهداف مختلف تأثیر پذیر، اهمیت ویژه­ای در کمک به صنعت حمایت مالی از ورزش دارد. از عواملی که اجرای تحقیقات را بیش از پیش پررنگ­تر    می­سازد، رشد و توسعه­ جهانی ورزش، افزایش رویدادها و رشته­های ورزشی، افزایش هزینه­های برگزاری مسابقات ورزشی، بودجه­ ناکافی هیأت­های ورزشی، توجه دولت مبنی بر خصوصی­سازی، رشد روز افزون حمایت ورزشی، افزایش پوشش رسانه­ای، افزایش کالا و خدمات ورزشی، افزایش مشکلات شرکت­ها در برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان خود، ازدحام تبلیغات، افزایش هزینه­های تبلیغاتی و افزایش بازارهای هدف است. (لوزانو و والس، 2007)

به دلیل شرایط اجتماعی- اقتصادی تأثیرگذار بر محیط بازاریابی ایران، اهداف حمایت ورزشی پدیده­ای چند بعدی است و عوامل مختلف در دستیابی به آن نقش دارند. در ایران برای کمک به دانش بازاریابی ورزشی، حامیان کشور به معرفی عوامل مهم در تصمیم گیری اهداف حمایت ورزشی نیاز دارند تا در تصمیم گیری مدیران شرکت­های حامی و تنظیم راهبردهای مناسب برای حمایت شونده به آن­ها کمک کنند. (فاضلی، 1389)

در میان رشته­های ورزشی در ایران تنها چند رشته نظیر فوتبال و والیبال تاکنون توانسته­اند مورد هدف اسپانسرشیب­ها  قرار گیرند، اما در سایر کشورها نظیر امارات متحده عربی، قطر، مالزی و استرالیا و ... با مناطق جغرافیایی، فرهنگ­ها و اهمیت­های متفاوتی که نسبت به صنعت ورزش قائل اند، با استفاده از اسپانسرها توانسته­اند ضمن جذب تجهیزات ورزشی، قهرمان سازی، حرفه­ای کردن ورزش و ایجاد یک فضای سمعی و بصری پر زرق و برق و اغواگر موجبات جذب انبوه تماشاگران ورزشی را فراهم نمایند و با نمایش مداوم و رنگارنگ برندهای خود سودی بیش از هزینه­های انجام گرفته را عاید کسب و کار خویش کنند. (رحمتی، 1385)

این پژوهش قصد دارد تا به این پرسش ها پاسخ گوید:

        ·            آیا جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای کیفیت فنی تیم در جذب حامیان مالی موثر است؟

        ·            جذب تماشاگر بر جذب حامیان مالی چه اثری دارد؟

        ·            نقش تبلیغات شفاهی در جذب حامیان مالی تا چه حد است؟

        ·            نقش قصد خرید در جذب حامیان مالی در ورزش بدمینتون چگونه می­باشد؟

        ·            پیامدهای حامی مالی شدن در ورزش بدمینتون چیست؟

متغیرهای مورد بررسی در این پژوهش شامل جذب بازیکنان، جذب تماشاچی، نقش تبلیغات شفاهی و نقش قصد خریدار در جذب حامی مالی از طریق بازاریابی ورزشی است. این بررسی با توجه به اهمیت موضوع قصد دارد به بررسی تاثیر  بازاریابی ورزشی در حضور حامیان مالی بر  جذب تماشاچیان رشته ورزشی بدمینتون و در نتیجه، افزایش درآمد در این رشته بپردازد.

 

بیان مسئله

با توجه به تحقیقات انجام شده پیشین (تسیوتسو و الکساندریس، 2007) چنین تصور می­شود که جذب بازیکن، جذب تماشاگر و ارتقای کیفیت فنی تیم­ها از پیامدهای حامی مالی در صنعت ورزش می­باشد و جذب تماشاگر، جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای کیفیت فنی تیم­های ورزشی موجب وابستگی به تیم  می­شود و در نهایت وابستگی به تیم باعث تبلیغات شفاهی و ایجاد قصد خرید در مشتریان برای محصولات حامی مالی می­شود. (مشبکی اصفهانی و همکاران، 1393)

در تحقیق دیگری که در سال 2006 توسط فانک و جیمز در کشور نیجریه انجام شد مشخص گردید که سیاست­های حمایتی دولت از ورزش، شرایط اقتصادی جامعه  و سطح حرفه­ای بودن ورزش آن کشور از جمله عوامل تاثیرگذار بر حامی مالی ورزشی شدن می­باشد. همچنین، جی جی کوو در سال 2009 به این نتیجه رسید که توسعه آگاهی عمومی از نشان تجاری، افزایش میزان فروش و ایجاد تصویر مثبت از نشان تجاری از پیامدهای حامی مالی در صنعت ورزش می­باشد. (احسانی، 1392)

روش شناسی پژوهش

روش این تحقیق از نوع توصیفی- تحلیلی می­باشد و چون هدف تحقیق حاضر بررسی پیامدهای حامی مالی شدن در ورزش و ارائه راهکارهایی جهت جذب تماشاگران ورزشی با استفاده از جذب حامیان مالی در ورزش در ایران می­باشد، از نظر هدف، کاربردی در نظر گرفته می شود. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از آزمون‌های توصیفی و استنباطی استفاده شده و روش آمارگیری در مواردی به صورت سراسری و تصادفی و در مواردی نیز آمارگیری خوشه­ای و به روش توده­ اصلی بوده است. لذا بر اساس مطالعات صورت گرفته، مدلی تشریحی به صورت شکل 1 طراحی می­گردد:

 
   


شکل 1: مدل تشریحی پژوهش

 

کلیه شهروندانی که در شش ماهه دوم سال 1394 در آمار فدراسیون ثبت شده­اند، جامعه آماری این تحقیق را تشکیل می­دهند که برابر با 350000  نفر بوده اند. از فرمول کوکران برای برآورد نمونه استفاده شده است. بر اساس فرمول فوق، حجم نمونه در این تحقیق برابر با 384 نفر است:

 

فرمول کوکران

ابزار گردآوری اطلاعات در این تحقیق، پرسشنامه­ محقق ساخته است و برای تهیه پرسشنامه، بعد از شناسایی متغیرهای کلیدی، تعدادی پرسش با هدف سنجش و اندازه­گیری هر یک از متغیرهای مذکور، طرح گردید. همچنین برای ایجاد شناخت از جامعه آماری، تعدادی پرسش با هدف شناسایی متغیرهای دموگرافیک (سن، جنس و تحصیلات) طرح گردید. تعداد سوالات پرسشنامه این تحقیق 21 سوال بوده که متغیرها و شماره سؤالات این پرسشنامه در جدول 1 آمده است.

جدول 1: متغیرها و شماره سؤالات پرسشنامه

ردیف

ارتباط مورد بررسی

شماره سؤالات پرسشنامه

1

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در حامی مالی شدن

1و2و3

2

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در جذب تماشاگر

4و5و6

3

تبلیغ شفاهی و نقش آن در حامی مالی شدن

7و8و9

4

تبلیغ شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر

10و11و12

5

ایجاد قصد خرید و نقش آن در حامی مالی شدن

13و14و15

6

ایجاد قصد خرید و نقش آن در جذب تماشاگر

16و17و18

7

جذب تماشاگر و نقش در حامی مالی شدن

19و20و21

 

پرسش­های طرح شده در مقیاس پنج درجه­ای لیکرت  با گزینه های 1- کاملاً مخالف 2- مخالف 3- بی نظر 4- کمی موافق 5- کاملاً موافق مورد سنجش قرار گرفته­اند.

جهت بررسی پایایی پرسش­نامه با توزیع 30 پرسشنامه و محاسبه "آلفای کرونباخ"، پایایی پرسشنامه 89/0 محاسبه شد. همچنین جهت بررسی روایی صوری و بهره­گیری از نظر متخصصان و اساتید گروه تربیت بدنی و مدیریت بازرگانی، پرسشنامه برای آن­ها ارسال گردید که پس از جمع­آوری نقطه نظرات ایشان از نظر تبیین سوالات با اهداف تحقیق، قابل فهم بودن سوالات و سایر موارد اصلاحات لازم صورت گرفت.

در نهایت، جهت تجزیه و تحلیل داده­های جمع­آوری شده از آزمون "کلموگروف اسمیرنوف" برای بررسی نرمال بودن توزیع و جهت تجزیه و تحلیل فرضیات از آزمون همبستگی "فریدمن" بهره گرفته شده است.

یافته­های پژوهش

بررسی نرمال بودن توزیع داده­ها

 استنباط آماری که در این تحقیق استفاده شده است، آزمون میانگین یک جامعه می­باشد و برای نشان دادن ارتباط متغیرها استفاده شده است. در زیر نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده­ها به صورت تفکیکی بررسی شده است. از آزمون کلموگروف اسمیرنوف برای طبیعی بودن توزیع داده­ها استفاده شده که نتایج آن در جدول 2 آمده است.

جدول 2:نتایج آزمون کلموگروف اسمیرنوف جهت بررسی نرمال بودن توزیع داده ها

فرضیات

7

6

5

4

3

2

1

 

Z

76/0

88/0

18/1

05/1

02/1

11/1

64/0

 

سطح معنا داری

19/0

1/0

12/0

2/0

16/0

17/0

21/0

                 

*P<05/0

همان­گونه که در جدول 2 مشهود است، سطح معناداری آزمون کلموگروف اسمیرنوف بالاتر از حد 05/0  می­باشد و می­توان گفت توزیع داده­ها طبیعی است. بنابراین می­توان از آزمون همبستگی پیرسون برای بررسی فرضیات استفاده کرد.

بررسی همبستگی متغیرها

 با توجه به نرمال بودن داده­ها، از آزمون همبستگی پیرسون برای بررسی رابطه بین متغیرهای تحقیق در هر فرضیه استفاده شد و نتایج زیر به دست آمد:

جدول 3: نتایج آزمون همبستگی پیرسون

گویه­ها

Sig.

r

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در حامی مالی شدن

001/0

54/0

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در جذب تماشاگر

001/0

49/0

تبلیغ شفاهی و نقش آن در حامی مالی شدن

01/0

46/0

تبلیغ شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر

00/0

39/0

ایجاد قصد خرید و نقش آن در حامی مالی شدن

00/0

51/0

ایجاد قصد خرید و نقش آن در جذب تماشاگر

00/0

42/0

جذب تماشاگر و نقش در حامی مالی شدن

00/0

63/0

 *P<05/0

با توجه به خروجی آزمون همبستگی پیرسون در جدول فوق می­توان گفت تمامی فرضیات تحقیق مورد تأیید می­باشند، زیرا سطح معناداری آن­ها کمتر از حد 05/0 می­باشد. از بین این فرضیات بیشترین همبستگی مربوط به دو متغیر جذب تماشاگر و نقش آن در حامی مالی شدن می­باشد و کمترین میزان همبستگی مربوط به دو متغیر تبلیغات شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر می­باشد.

رتبه­بندی متغیرهای مستقل با استفاده از آزمون فریدمن

 به منظور شناخت بالاترین رتبه مربوط به ارتباط بین دو متغیر تبلیغ شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر از آزمون فریدمن برای رتبه­بندی میانگین متغیرها استفاده شد که نتایج آن در جدول 4 ارائه شده است.

جدول 4: نتایج آزمون فریدمن

ردیف

گویه­ها

نتایج

1

ایجاد قصد خرید و نقش آن در جذب تماشاگر

33/4

2

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در حامی مالی شدن

27/4

3

تبلیغ شفاهی و نقش آن در حامی مالی شدن

43/4

4

ایجاد قصد خرید و نقش آن در حامی مالی شدن

22/4

5

بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آنها در جذب تماشاگر

17/4

6

تبلیغ شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر

02/4

7

جذب تماشاگر و نقش در حامی مالی شدن

01/4

 

همان­گونه که از نتایج جدول فوق مشخص است، بالاترین رتبه مربوط به ارتباط بین دو متغیر تبلیغ شفاهی و نقش آن در جذب تماشاگر می­باشد و کمترین رتبه میانگین مربوط به ارتباط دو متغیر بازیکن با کیفیت فنی بالا و نقش آن در جذب تماشاگر است.

ارتباط بین ورزش و اقتصاد، یک ارتباط تعاملی است و در صورت تعامل صحیح، برای هر دو طرف رابطه سودمندی خواهد بود؛ چنان که امروزه از ورزش به عنوان "صنعت ورزش" نام برده می­شود و این صنعت یکی از درآمدزاترین صنایع در قرن 21 به شمار می­رود که بحث حمایت مالی از ورزش یا اسپانسرشیپ، یکی از راه­های دستیابی به این تعامل سودمند دو طرفه است و در دهه­های اخیر بسیار مورد توجه هم ورزش حرفه­ای و هم مدیران کسب و کارها قرار گرفته است. در این پژوهش به بررسی تاثیر بازاریابی ورزشی در حضور حامیان مالی بر جذب تماشاچیان رشته ورزشی بدمینتون پرداخته شده است. بدین منظور از بین پرسشنامه­های توزیع شده تعداد 384 پرسشنامه مبنای محاسبات قرار گرفت. بررسی­های صورت گرفته و خروجی نرم افزار نتایجی را به شکل زیر بیان کرد.

نتایج حاصل از آزمون میان متغیرها نشان می­دهد که بین جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای فنی تیم و حامی مالی شدن در ورزش ارتباط معناداری وجود دارد. ضریب همبستگی این دو متغیر 54/0 است و این بدان معناست که رابطه مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد؛ یعنی  به ازای 54/0 افزایش در جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای فنی تیم، یک واحد افزایش حامی مالی شدن رخ می­دهد و این نتیجه منطبق با نتایج به دست آمده از تحقیقات پیشین نیز هست. هم­چنین نتایج حاصل از آزمون میان متغیر­ها  نشان می­دهد که بین جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای فنی تیم و جذب تماشاگر ارتباط معناداری وجود دارد. ضریب همبستگی این دو متغیر 49/0 است و این بدان معناست که رابطه ای مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد؛ یعنی به ازای 49/0 افزایش در جذب بازیکنان با کیفیت و ارتقای فنی تیم ،یک واحد افزایش در جذب تماشاگر رخ می­دهد. میان تبلیغات شفاهی و حامی مالی شدن در ورزش نیز ارتباط معناداری وجود دارد. ضریب همبستگی این دو متغیر 46/0 است و این بدان معناست که رابطه مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد؛ یعنی این­که به ازای 46/0 افزایش در تبلیغ شفاهی، یک واحد افزایش در حامی مالی شدن رخ می­دهد.

همچنین میان ایجاد قصد خرید و حامی مالی شدن در ورزش ارتباط معناداری وجود دارد. ضریب همبستگی این دو متغیر 51/0 است و این بدان معناست که رابطه ای مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد؛ یعنی به ازای 51/0 افزایش در ایجاد قصد خرید، یک واحد افزایش در حامی مالی شدن رخ می­دهد. همبستگی بین قصد خرید و جذب تماشاگر 42/0 است و این بدان معناست که رابطه­ای مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد و به ازای 42/0 افزایش در ایجاد قصد خرید، یک واحد افزایش در جذب تماشاگر رخ می­دهد.

در نهایت، همبستگی بین جذب تماشاگر و حامی مالی شدن در ورزش 63/0 است و این بدان معناست که رابطه ای مستقیم بین این دو متغیر وجود دارد؛ یعنی این­که به ازای 63/0 افزایش در جذب تماشاگر، یک واحد افزایش در حامی مالی شدن رخ می­دهد.

 

نتیجه­گیری و پیشنهادها

جذب تماشاگران به ورزشگاه­ها به دلیل اثر ایجاد تمایز برای تیم­های ورزشی، افزایش توان رقابتی و اثر آن بر جذب حامیان مالی یکی از اهداف اولیه باشگاه­های ورزشی است. برای جذب هرچه بیشتر تماشاگران و افزایش حضور آنان، شناخت عوامل تاثیرگذار بر تمایل و تصمیم آن­ها برای حضور، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این تحقیق نشان داد که تبلیغات شفاهی و قصد خرید از جمله عوامل تاثیرگذار بر جذب تماشاگران و حضور آنان در ورزشگاه می­باشد. علاوه بر آن، جذب تماشاگران نیز عاملی تاثیرگذار در جذب حامی مالی است. البته باید توجه داشت که جذب تماشاگران به ورزشگاه­ها  یک مساله چند بعدی است و برای دست­یابی به این هدف باید در تمامی ابعاد بهبود­هایی صورت گیرد. برخی عوامل موثر عبارت اند از: قیمت بلیط، نحوه توزیع بلیط، ایجاد فضایی مفرح در ورزشگاه، وجود امکانات و تسهیلات، ارتقای کیفیت و جذابیت مسابقات، جایگاه تیم­ها و بازیکنان در رده­بندی­های جهانی، قاره­ای و کشوری،      برنامه­ریزی منظم مسابقات، تبلیغات بصری مناسب و قرعه­کشی و اهدای جایزه در میان تماشاگران.

بدین ترتیب می­توان با ایجاد سامانه­های هواداری به تسهیل و تداوم ارتباط میان تماشاگران و بازیکنان و تیم­ها و مدیریت در ورزش بدمینتون، حمایت از لیدرهای تماشاگران، ایجاد احترام در سرفصل مذاکرات مدیریتی اسپانسرشیپ­ها و مدیران تیم­ها در ارتباط با تماشاگران و ارتقای امکانات رفاهی در کنار  ورزشگاه­ها و یک محل رسیدگی به شکایات، پیشنهادات و پیگیری نظرات در محل انجام مسابقات و نیز ارائه­ خدمات فرهنگی به هواداران پرداخت که از یک سو موجب ایجاد نگرشی مثبت در آنان نسبت به رشته­ ورزشی بدمینتون می شود، و از سوی دیگر، شفاف­سازی و افشای نسبی اطلاعات مدیریتی و مالی به حامیان مالی این رشته­ ورزشی و جلب رضایت و اطمینان لازم به حامیان مالی را در مورد بازگشت  سرمایه­شان در پی خواهد داشت.

 

 • منابع

  • آقازاده، ه؛ استیری، م و محمدی، ع. (1387).  "بررسی موانع درون سازمانی بازاریابی موسسه­های ورزشی". مجله حرکت. شماره 36، تابستان.
  • احسانی، م؛ عظیم­زاده، م. و زارع، م. (1392). توسعه برنامه­های موفق بازاریابی ورزشی. چاپ اول، تهران: انتشارات حتمی
  • المیری، م. (1388). بررسی عوامل موثر بر حضور تماشاگران در ورزشگاه ها. انتشارات دانشگاه گیلان
  • رحمتی، م.  (1385). تاملی جامعه شناسانه بر تجاری شدن ورزش. انتشارات دانشگاه گیلان
  • فاضلی، ن. (1389). "رابطه ورزش با رسانه ها در ایران". ماهنامه علوم اجتماعی. شماره 19.
  • مشبکی اصفهانی، اصغر و یاراحمدی، ع. (1393). "بررسی نقش نیازهای خود تعریفی طرفداران بر قصد خرید آن­ها از محصولات و خدمات شرکت­های حامی باشگاه­های ورزشی( مطالعه موردی: طرفداران باشگاه والیبال پیکان). دوفصل­نامه مدیریت و توسعۀ ورزش. پاییز و زمستان، شماره 2.

   

  • Lozano, Macarena  and  Valles,  Jose,  March.  (2007).  "An  analysis  of  the  implementation  of  an  environmental management  system  in  a  local  public  administration".  Journal  of  Environmental  management,  Vol  82,  Issue  4,  PP:  495-511
  • Alexandris,  K.,  &  Tsaousi,  E.  (2007). "Predicting  sponsorship  outcomes from attitudinal constructs: the case of a professional basketball event ".Sport  Marketing Quarterly, 16 (3) :130
  • Carlson, B.D., & Donavan D.T.  (2008). "Concerning  the  Effect  of Athlete  Endorsements  on  Brand  and  Team-Related  Intentions". Sport Marketing Quarterly,17(3):154-62
  • Funk,  D.C.,  &  James  J.D.    (2006). "Consumer  Loyalty:  the  Meaning  of Attachment  in  the  Development  of  Sport  Team  Allegiance." Journal  of Sport Management, 20 (2): 2535
  • Gwinner, K. & Swanson, S. (2003)." A  model  of  fan  identification: antecedents  and  sponsorship  outcomes". Journal  of  Services  Marketing,17 (2): 75-94
  • Koo, J.J.  (2009). Brand  management  strategy  for  korean  professional football  teams:  a  model  for  understanding  the  relationships  between team  brand  identity,  fans’  identification  with  football  teams,  and  team brand. Loyalty Brunel University
  • Kotler, Philip. & Keller, L. Kevin. (2012). Marketing Management. 14e. Pearson Education Limited
  • Kotler, Philip and Keller, Kevin L. (2005). "American Customer Satisfaction".  Index _ Annule _ commerce report