نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 گروه مدیریت دولتی گرایش رفتار سازمانی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران

2 گروه مدیریت دولتی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران

چکیده

یکی از مسائل اساسی کشور، بیکاری جوانان است. دولت به عنوان بزرگ ترین کارفرمای کشور، مسئولیت خط مشی گذاری درخصوص کاهش بیکاری جوانان را بر عهده دارد. با توجه به نقشی که کارکنان بخش دولتی در اداره کشور دارند، کیفیت نیروی انسانی دولتی، حائز اهمیت خاصی است. از این رو، تاثیر خط مشی های استخدامی طیف وسیعی از جامعه را در بر می گیرد و با تعیین شرایط و نحوه ورود به خدمت، تأثیر بسزایی بر عملکرد کلی دولت و نظام اداری کشور دارد. در شرایط فعلی کشور ما که با نرخ بالای بیکاری جوانان و شرایط اقتصادی دشوار مواجه است، استخدام در بخش دولتی با استقبال بیشتر جوانان همراه شده و حساسیت موضوع دو چندان گردیده است. بنابراین، خط‌مشی‌گذاری نظام جذب و استخدام جوانان در بخش دولتی از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار است و نیازمند مطالعات گسترده و تدوین مدل های مناسب و اثربخش است. در این راستا، هدف تحقیق حاضر طراحی مدل خط مشی گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی است و می کوشد از طریق روش کیفی داده بنیاد، با بکارگیری روش نمونه گیری نظری و با انجام مصاحبه های نیمه ساختاریافته با صاحب نظران این حوزه به این مدل دست یابد.

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Designing a youth employment policy making model in the public sector

نویسندگان [English]

 • jafar eynali 1
 • mohammad mousavi 2
 • tahereh feizy 2
 • zahra foroutani 2

1 public administration, payame noor university, tehran, iran

2 public administration,payame noor university, tehran.iran

چکیده [English]

One of the main issues of the country is youth unemployment. As the country's largest employer, the government is responsible for policy-making to reduce youth unemployment. Given the role that public sector employees play in running the country, the quality of public human resource is of particular importance. Therefore, the impact of employment policies covers a wide range of society and by determining the conditions and manner of entering the service, has a significant impact on the overall performance of the government and the administrative system of the country. In the current situation of our country, which is facing high youth unemployment rates and difficult economic conditions, employment in the public sector has been accompanied by more youth attention and the sensitivity of the issue has doubled. Therefore, the policy making system of youth recruitment and employment in the public sector is of special importance and sensitivity and requires extensive studies and the development of appropriate and effective models. In this regard the aim of the present research is to design a youth employment policy making model in the public sector to use the qualitative grounded theory method, using theoretical sampling method and conducting semi-structured interviews with experts of this field achieves the model.

کلیدواژه‌ها [English]

 • policy making model
 • youth employment
 • public sector
 • grounded theory

طراحی مدل خط‌مشی‌گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی

جعفر عینعلی[1]

 محمد موسوی[2]

 طاهره فیضی[3]

 زهرا فروتنی[4]

10.22034/SSYS.2022.2149.2536

تاریخ دریافت مقاله: 27/9/1400

                                                                                 تاریخ پذیرش مقاله:30/11/1400

 

مقدمه

در ایران دولت در امور مختلف جامعه حضور پررنگ و بی­رقیبی دارد و عمده تصمیم­گیری­ها در مواجهه با مسائل عمومی، در سازمان­های دولتی انجام می­گیرد. به نظر می­رسد خط­مشی­گذاری عمومی در ایران گاه بسیار سیاست زده، پرشتاب و موقتی، بدون تعمق کافی و بدون ریشه­یابی مسائل به صورت علمی انجام می­گیرد. نداشتن کارکرد حل مسئله می­تواند به ضعف در شناخت و ریشه­یابی و یا سایر مراحل فرآیند خط­مشی­گذاری باز گردد، اما مهمترین مطلب به علمی بودن خط­مشی­ها مربوط است. حرکت به سمت خط­مشی­های دانش محور و با تفکیک داده، اطلاعات و دانش و خرد، با ابزارهای تحلیلی مناسب امروزه به خوبی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا صورت گرفته است(ابراهیمی و همکاران، 1393).

خط­مشی یک جهت­گیری کلی است که چگونگی عمل سازمان­ها و موسسات را در آینده مشخص می­سازد. با توجه به نقش جدید مدیران در عصر حاضر، بعد جدیدی در مدیریت مطرح گردیده که آن را «سیاست‌گذاری و یا خط مشی گذاری عمومی[5]» نام نهاده­اند. خط‌مشی‌گذاری عمومی عبارت است از تصمیم ها و سیاست­هایی که به وسیله مراجع مختلف بخش عمومی از قبیل مجلس، دولت و قوه قضائیه که نماینده حفظ منافع عمومی جامعه می­باشند، اتخاذ می­گردد. دولت در مفهوم کلی، یک نهاد قانونی خط­مشی­گذاری عمومی است و به صورت­های مختلف مانند قوانین، ضابطه­ها و مقررات به تعیین سیاست‌گذاری می­پردازد (بوچهولز و روگن، 1985). بر اساس این بعد جدید، مدیران باید علاوه بر مهارت و آگاهی در زمینه­های فنی، انسانی و اداره امور سازمانی، در زمینه مسائل اجتماعی و خط­مشی­های عمومی به دانش و تجربه نیز مجهز باشند (الوانی،1387).

یکی از مهمترین مسائل در سیاست‌گذاری دولتی، تمایز مابین آنچه که دولت­ها می­خواهند انجام دهند و آنچه که در واقع انجام داده­اند، می­باشد؛ یعنی آنچه که دولت­ها انجام نداده ­اند و در آن بخش­ها فعال نبوده­اند نیز مهم است. نکته دیگر آن است که در تصمیم­گیری دولتی، نقش بازیگران غیر­رسمی از جمله افکار عمومی و گروه­های فشار نیز باید لحاظ شود. سوم آنکه سیاست‌گذاری دولتی تنها به مسائل مربوط به قوانین، فرامین دولتی، ضوابط و آئین نامه­ها محدود نمی­گردد (تئودولو، 1995).

نگاهی گذرا به خط­مشی­های تدوین شده در مورد مدیریت نظام اداری کشور که بخش عمده آن بر فرایندهای مدیریت منابع انسانی بخش دولتی استوار بوده نشان می­دهد در سال­های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خط­مشی­های بسیاری در این زمینه تدوین گردیده­اند. از جمله این موارد می­توان به «قانون استخدام کشوری» مصوب 1345، «قانون نظام هماهنگ پرداخت» مصوب 1370، «قانون مدیریت خدمات کشوری» مصوب 1386، «قوانین برنامه­های پنج ساله اول تا پنجم توسعه»، «نقشه راه اصلاح نظام اداری» مصوب 1393 و «برنامه جامع اصلاح نظام اداری» مصوب 1393 اشاره نمود.

نظام خط­مشی­گذاری و برنامه­ریزی در ایران شامل دولت به عنوان نهاد برنامه­ریز، مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع تصویب برنامه و دولت به عنوان مجری برنامه مصوب است. البته دولت ضمن اجرا، نقش نظارت داخلی بر اجرای برنامه توسط بخش­های زیرمجموعه خود را نیز دارد و مجلس نیز همزمان پس از تصویب نقش ناظر اصلی بر آن را دارد. ضمن اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز سیاست­های کلی برنامه را تعیین کرده و به مقام معظم رهبری برای تایید و ابلاغ به دولت ارائه می­کند. بر این اساس، نظام برنامه­ریزی در ایران یک نظام تعاملی است که شامل قوه مجریه و قوه مقننه و سایر دستگاه­های حاکمیتی است.

از نظر  پرسمن و ویلداوسکی، بزرگ­ترین مشکل در اجرای خ­ مشی، عدم توجه به تمهیدات خاص در مرحله شکل­گیری است؛ یعنی بسیاری از مشکلات احتمالی در اجرای خط­مشی­ها، در صورتی که در مرحله شک­ گیری آنها به تمهیدات اجرایی آنها توجه شود، ممکن است بروز نکنند. به این ترتیب مفید است که از منظر مرحله تدوین خ­ مشی نیز به بررسی راه ح­ های مسئله اجرا پرداخت. یکی از رو­ های مفید برای بررسی مرحله تدوین خط­مشی­­ها، بررسی عقلانیت خ­ مشی­های تدوین شده است و انتظار می­رود با رعایت عقلانیت در هنگام تدوین خط­مشی عمومی، اجرای خط­مشی­ها بهبود پیدا کند (دانایی فرد و دیگران، 1388).

اصولاً جذب و به­کارگماری فرایندی است که به تعیین نیازهای منابع انسانی یک سازمان و تأمین تعداد مناسبی از افراد شایسته برای پر کردن آن نیازها مبادرت می­ورزد. این فرایند آن گونه که در تعریف فوق به آن اشاره شد، یک فعالیت ساده­انگارانه نیست. در واقع، جذب و به­کارگماری مستلزم تلاش پیچیده و گستره­ای از وظایف مختلف می­باشد که از تحلیل شغل گرفته تا ارزیابی عملکرد، از مصاحبه شغلی تا توسعه مسیر شغلی و از به­کارگیری افراد تا انقضا از خدمت آنها را در بر می­گیرد(بی یر، 1985).

یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت در مورد جوانان، عدم اشتغال و بیکاری است که نیاز به خط­مشی­گذاری­های مناسب دارد. به علاوه، به منظور جذب و به­کارگماری جوانان شایسته، کسانی که مسؤولیت این فرآیند خطیر را به عهده می­گیرند باید علاوه بر دانش سازمانی مربوطه از دانش لازم در زمینه­های حقوقی، روانشناسی و زمینه محیطی که در آن فعالیت می­کنند، برخوردار باشند. وظایف و کارهایی که انجام می­دهند باید در هماهنگی با زمینه­هایی باشد که آنها در آن مهارت دارند.

این مسئله، اشتغال، جذب و به­کارگماری جوانان را به یک فعالیت مشکل و چالش­برانگیز تبدیل کرده است. یکی از اهداف جذب و به­کارگماری تضمین این مسئله است که سازمان پیوسته تعداد مناسب و در عین حال با کیفیتی از کارکنان را در جای مناسب و در زمان مناسب برای انجام موفقیت­آمیز کار سازمان در اختیار داشته باشد (دی سنزو و رابینز، 2002)

در تحقیق حاضر تلاش خواهد شد این رویکرد نوین به خط­مشی­گذاری در حوزه استخدام بخش دولتی پیاده سازی شود و مدلی ترسیم شود که بر طبق آن خط­مشی­هایی که از دل نظام اداری کشور خارج می­شود، خط­مشی­هایی مبتنی بر تحقیقات معتبر باشد تا قابلیت اعتماد بر آن افزایش یابد. پژوهش کنونی با هدف طراحی مدل خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی و در پی پاسخ به این پرسش‌ است:

 مدل خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی کشور چگونه است و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

پیشینه پژوهش

پس از مطالعه نظام‌مند تحقیقات مرتبط با موضوع پژوهش، ادبیات پیشین بررسی و تجزیه و تحلیل شد. نتایج این بررسی‌ها به صورت خلاصه در قالب جدول 1 و2 آورده شده است:

جدول 1: پیشینه تحقیقات داخلی

محققان

عنوان یا عناصر کلیدی

نتیجه

هاشمی و همکاران (1392)

جذب کارکنان، توسعه منابع انسانی و مشارکت کارکنان

نتایج نشان می‌دهد بین متغیرهای مستقل راهبرد جذب و راهبرد توسعه منابع انسانی و متغیر میزان مشارکت کارکنان به عنوان متغیر وابسته رابطه مثبت و معنی‌داری وجود دارد.

میرکمالی و همکاران (1394)

ملاک‌های جذب و نگهداشت منابع انسانی و ارائه راهکار مناسب

ملاک‌های جذب و نگهداشت کارکنان در سه دسته: شایستگی‌ها و توانایی‌های شخصی، مسائل اعتقادی، اخلاقی و دینی و دارا بودن امتیازات ویژه قرار می‌گیرند. همچنین مشخص شد که ملاک‌های جذب و نگهداشت کارکنان در وضعیت پایین‌تر از حد متوسط قرار دارد.

جوهری و همکاران (1395)

تأثیر راهبرد جذب کارکنان بر عملکرد کارکنان

نتایج پژوهش نشان داد راهبرد جذب کارکنان بر عملکرد آن‌ها تأثیر مثبت و معناداری دارد.

رستم زاده و همکاران (1395)

مدیریت راهبردی منابع انسانی، جذب، نگهداشت و توانمندسازی

نتایج نشان می­دهد مدیریت راهبردی منابع انسانی بر جذب، نگهداشت و توانمندسازی منابع انسانی تأثیر مثبت و معناداری دارد.

دقتی وهمکاران (1396)

زمینه‌های جذب منابع انسانی

نتایج نشان می‌دهد متغیرهای جو سازمانی، ویژگی‌های شغلی و شرایط و محیط کار نسبت به سایر متغیرها دارای وضعیت مطلوب‌تری هستند و متغیرهای حقوق و مزایا و مسئولیت­پذیری اجتماعی در جامعه مورد مطالعه نسبت به سایر زمینه‌ها از مطلوبیت کمتری برخوردارند.

سبحانی پور و همکاران (1397)

طراحی مدل مدیریت منابع انسانی اثربخش مبتنی بر فرهنگ سازمانی مشارکتی در بخش دولتی ایران

پژوهشگران دریافتند علی رغم مواد قانونی موجود در بخش دولتی در مورد اجرای راهبرد متعهدانه در فرهنگ سازمانی مشارکتی در شاخص­های توانمندسازی، کار تیمی و توسعه قابلیت­ها، باید بستر قانونی مناسب­تری ایجاد شود تا بتوان به اثربخشی دست یافت

توکلی و مرادی (1397)

پنداشت کارکنان از قابلیت استخدام خود و ارتباط آن با تعهد سازمانی در دستگاه­های دولتی

پژوهشگران پنداشت کارکنان از قابلیت استخدام در دو بعد کمی- کیفی و درون­سازمانی- برون­سازمانی در سازمان­های دولتی استان زنجان را مورد بررسی قرار دادند که نتایج حاصل نشان داد در سازمان­های دولتی چهار مؤلفه اصلی پنداشت از قابلیت استخدام با تعهد سازمانی کارکنان رابطه مثبت و معنی داری دارند. همچنین فرضیه اصلی پژوهش مبنی بر وجود رابطه منفی میان پنداشت از قابلیت استخدام و تعهد سازمانی، رد شد.

عباس پور و همکاران (1397)

ارائه مدل انتخاب کارکنان مستعد در سازمان­های دولتی

در این پژوهش برای انتخاب کارکنان مستعد، پیشنهاد گردید به نیازهای استخدامی سازمان با کیفیت مطلوب، در زمان مناسـب و بـا هزینه معقول و اقتصادی توجه شود و انتخاب یک فرد به یک رابطه برد برد منجر شود؛ بدین معنا که هـم با نیازهـای سـازمان و هم با نیازها و خواسته­های کارکنان همراه و منطبق بوده و بهترین تناسب ممکن بین شخص و شغل برقرار شود.

تیموری و همکاران (1397)

عوامل مؤثر بر جذب منابع انسانی، الگوی مناسب مبتنی بر نظام شایستگی

نتایج نشان داد تعیین تعداد مناسب افراد، دانش فنی، گروه گرایی، ارزیابی شایستگی‌های حرفه‌ای، خواسته‌های حقوقی، پیاده­سازی فرایند استخدام، توانمندسازی کارکنان و عدالت محوری در جذب منابع انسانی تاثیرگذارند.

حسن زاده و همکاران (1399)

ارائه مدل نظام جذب، تأمین و تعدیل منابع انسانی کارآفرین محور در سازمان­های دولتی ایران

در نهایت مدلی ارائه گردید که در آن ابعاد جبران خدمت، مدیریت امور استخدامی و طراحی مشاغل، طوری طراحی شده که بتوانند نوآوری، پیش­کنشی و انعطاف­پذیری را به­عنوان ابعاد شناسایی شده کارآفرینی در سازمان­های دولتی ایران تقویت نمایند.

جدول 2: پیشینه تحقیقات خارجی

محققان

عنوان/عناصر کلیدی

نتیجه

دابیوس و راسول (2004)

مؤلفه‌های مؤثر بر جذب منابع انسانی و استخدام

مهم‌ترین عوامل در جذب و استخدام منابع انسانی: 1-شناسایی نیازهای منابع انسانی و الزامات شغلی 2-تکمیل اسناد شغلی 3-شناسایی منابع استخدامی 4-تعیین معیار انتخاب 5- غربال متقاضیان 6- آموزش مصاحبه:کنندگان و مصاحبه با برترین‌ها 7- آماده سازی فهرست انتخابی 8- تأیید شایستگی‌های نامزد منتخب 9-مذاکره در مورد حقوق و مزایا 10- تأیید انتخاب

آلن سکز (2005)

مدل چند­سطحی از روند جذب و تأمین

مدل چندسطحی روند جذب شامل موارد زیر است: 1- مراحل جذب (کاربردی، تعاملی، پیشنهاد کار) 2-پیامدهای متقاضی (واکنش، برداشت، نیت) 3-پیامدهای جذب (کمیت و کیفیت متقاضیان) 4-پیامدهای فردی (رضایت شغلی، تعهد و...) 5-پیامدهای سازمانی (عملکرد سازمانی، نرخ گردش سازمانی)

الگولی و واهبا (2006)

عوامل مؤثر بر جذب مدیران

نتایج این پژوهش که در کشور مصر انجام شد نشان داد سازمان‌ها باید هنگام جذب بر معیارهای شایستگی تاکید زیادی داشته باشند. در این پژوهش دو دسته عوامل شناسایی شد: استفاده از مراکز ارزشیابی شغل و توجه به شایستگی‌های محوری.

هارپست (2006)

عوامل موفقیت شرکت‌های با عملکرد برتر

در این پژوهش که شرکت‌های موفق مجله فورچون مورد بررسی قرار گرفتند یکی از مهمترین عوامل موفقیت شرکت‌های با عملکرد برتر؛ توانایی جذب و نگهداری کارکنان با کیفیت تعیین شده است.

گلک و کاهایا (2007)

مدل فازی برای انتخاب و ارزیابی کارکنان

در این پژوهش یک مدل فازی شامل مراحل زیر برای انتخاب و ارزیابی کارکنان ارائه شده است. 1- تعیین اهداف راهبردی سازمان 2- تعیین عوامل شایستگی 3- تعیین مقیاس و وزن هر عامل 4- تعیین نمودار سلسله مراتبی ارزیابی و انتخاب 5- تعیین صحت نمودار سلسله مراتبی

کومار (2014)

جذب و تأمین منابع انسانی

نتایج پژوهش حاضر یک مدل سه مرحله‌ای برای جذب و تأمین منابع انسانی به شرح زیر ارائه داد. 1-تعیین نیازهای شغلی 2- جذب متقاضی 3- انتخاب متقاضی

ویربا (2017)

عوامل مؤثر بر جذب و نگهداری کارکنان

نتایج نشان داد که عوامل شغل، محیط خارجی، جو شرکت، شخصیت کارمند و سرپرستی در جذب و نگهداری کارکنان بیشترین تأثیر را دارند.

کوراک و همکاران (2018)

عوامل مؤثر بر اولویت استخدام بخش دولتی در سطح پیش از ورود: یک بررسی نظام مند

در این پژوهش انگیزه خدمات عمومی را به عنوان یکی از قطعات مهم پازل شناسایی اولویت­ها برای استخدام در بخش دولتی معرفی می­کند.

آلبرچت و همکاران (2019)

استخدام بخش دولتی

در این پژوهش، مدل نهایی استخدام، بر اساس داده های کشور کلمبیا تنظیم شده و تأثیرات دستمزد و سیاست­های مشاغل بخش دولتی بر نرخ بیکاری، تقسیم اشتغال بین بخش خصوصی و دولتی و توزیع دستمزد در دو بخش تجزیه و تحلیل شدند.

کاهان (2019)

چرخه­های انتخاباتی در استخدام دولتی: شواهدی از انتخابات فرمانداری­های ایالات متحده

نتایج نشان داد به شکل دستکاری شده­ای، سرانه اشتغال ایالتی و دولت محلی تا پیش از انتخابات بالاتر است. پس از آن، اشتغال به طور ناگهانی به حالت عادی باز می­گردد. عواملی همچون رقابت در انتخابات، محدودیت‌های دوره، وابستگی به حزب فعلی و همسویی ایدئولوژیک بین رئیس فعلی و قانون‌گذار ایالتی یا شهروندان محلی بر سیاست­های افزایش اشتغال تاثیرگذار است.

کلنلی و همکاران (2020)

حمایت و گزینش در سازمان­های بخش دولتی

نتایج نشان می­دهد ارتباطات سیاسی یک عامل کلیدی و از نظر کمی بزرگ برای استخدام در سازمان‌های دولتی است. همچنین حمایت یک مکانیسم مهم است. ملاحظات سیاسی منجر به انتخاب افراد کم صلاحیت می­شود.

ریسوسی (2021)

مدیریت تنوع در نیروی کار بخش دولتی

پزوهشگر به بررسی علل تنوع نیروی کار بخش دولتی و خصوصی در ایالات متحده پرداخته  و سیاست­ها و برنامه­هایی که کارفرمایان تدوین کرده اند را در تنوع کارکنان موثر می­داند.

باسون و آستین (2021)

طراحی مدل در بخش عمومی

این مقاله 15 مورد طراحی در بخش عمومی را تجزیه و تحلیل می­کند تا به ویژگی­های نظری طراحی در بخش عمومی برسد که با توصیفات در محیط­های غیرعمومی مطابقت دارد.

روششناسی پژوهش

تحقیق کاربردی حاضر، به شیوه کیفی انجام شده است. داده‌ها با مصاحبه‌های نیمه‌ساختاریافته، گردآوری و با راهبرد نظریه داده‌بنیاد رویکرد ساخت‌گرای چارمز[6] تجزیه و تحلیل شده است. روش نظریه داده‌بنیاد شامل رهنمودهای نظام­مند و منعطف برای گردآوری و تحلیل داده‌های کیفی و ساخت نظریه از آنهاست. چارمز- نماینده طرح نظریه داده‌بنیاد ساخت‌گرا- معتقد است از واقعیت‌های بیرونی، ادراک‌های گوناگونی در ذهن انسان‌ها شکل می‌گیرد. همچنین وی معتقد است که پژوهشگر نظریه داده‌بنیاد باید راهبردهای انعطاف‌پذیری داشته باشد تا بتواند معنایی که مشارکت‌کنندگان در فرایند تحقیق به موقعیت‌ها نسبت می‌دهند را شناسایی کند. در رویکرد ساخت‌گرای چارمز معیارهایی تعیین شده که پژوهشگران ملزم به رعایت آنها هستند. این معیارها عبارت­اند از: گردآوری داده‌های غنی، گردآوری و تحلیل همزمان داده‌ها، کدگذاری مقدماتی و متمرکز، یادداشت‌برداری شخصی، نمونه‌گیری نظری، اشباع نظری، و مهمتر از همه عدم تحمیل الگوی پارادایمی معین به داده‌ها (دهقانپور فراشاه و همکاران، 1400، به نقل از چارمز، 2006).

جامعه آماری این تحقیق مدیران، خبرگان و صاحب­نظران مدیریت منابع انسانی در سازمان اداری و استخدامی کشور را در بر می­گیرد. انتخاب مشارکت­کنندگان در تحقیق کیفی با هدف دستیابی به بیشترین اطلاعات در مورد پدیده مورد بررسی انجام می­شود. در تحقیق کیفی، نمونه تحقیق یا مشارکت­کنندگان، انتخاب یا دعوت می­شوند. شیوه نمونه­گیری پژوهش کنونی نظری است و با توجه به نتایج تحلیل داده­ها که همزمان با جمع­آوری داده­ها صورت می­گیرد، نمونه­های بعدی انتخاب خواهند شد. در این نوع تحقیق، حجم نمونه را نمی­توان از پیش تعیین کرد و با توجه به روند گردآوری و تحلیل داده­ها نمونه­گیری تا اشباع نظری و دستیابی به الگوی مناسب ادامه خواهد یافت. لینکلن و گوبا[7] (2005) اظهار می­کنند که در یک مطالعه که با دقت هدایت شده است و در آن انتخاب نمونه به صورت تکاملی و تعاقبی بوده است، می­توان با حدود 12 شرکت­کننده به نقطه اشباع رسید و احتمالاً این تعداد بیشتر از 21 نخواهد شد. در برخی از منابع نیز حدود 20 مصاحبه برای روش­هایی نظیر داده­بنیاد و تحلیل تم توصیه شده است (محمدپور، 1397).

در این تحقیق، به منظور گردآوری داده­ها از مصاحبه­های نیمه ساختاریافته و مصاحبه­های عمیق استفاده شده و تعداد 12 مصاحبه عمیق و نیمه­ساختاریافته تا رسیدن به اشباع نظری انجام شده است. ویژگی­های مصاحبه شوندگان این پژوهش به شرح جدول زیر است:

جدول 3: ویژگی‌های مصاحبه شوندگان

ردیف

مصاحبه شونده

جنسیت

تحصیلات

شغل

سابقه کار

1

م1

زن

دکتری

کارشناس

4

2

م2

زن

دکتری

مدیر پایه

8

2

م3

مرد

دانشجوی دکتری

کارشناس

10

4

م4

مرد

فوق لیسانس

کارشناس

4

5

م5

مرد

فوق لیسانس

کارشناس

8

6

م6

مرد

فوق لیسانس

مدیر پایه

21

7

م7

زن

فوق لیسانس

کارشناس

7

8

م8

زن

فوق لیسانس

کارشناس

11

9

م9

مرد

فوق لیسانس

مدیر میانی

24

10

م10

زن

دانشجوی دکتری

کارشناس

8

11

م11

زن

فوق لیسانس

مدیر میانی

17

12

م12

مرد

دکتری

مدیر میانی

30

 در پیاده­سازی روش داده­بنیاد که به عنوان روش کیفی این تحقیق به کار می­رود، جمع­آوری و تحلیل داده­ها در یک اقدام مداوم و همزمان صورت می­پذیرد.

در ارزیابی روش­های تحقیق کیفی نیز مانند روش­هـای کمی، به ابزارهایی خاص نظیر اعتبـار و پایـایی نیـاز است؛ اما در پژوهش­های کیفی اعتبار و پایـایی ماننـد روش­های کمی، بر اصـول مشخصـی اسـتوار نیسـت. البته، این به زیربنا و منطـق درونـی تحقیق کیفـی و جنبه تفسیری و تأویلی آن بر می­گردد؛ چنان­که حتی عده­ای از محققان کیفی احراز اعتبار و پایایی را بـرای تحقیق کیفی به دلیل برداشت­های متفاوت رفتارهـا و گفتارها از سوی مشاهده­گران بی­فایده می­دانند. امـا در مقابل، عده­ای دیگر از پژوهشگران هـم بـا توجـه بـه ویژگی متمایز و متفاوت تحقیق کیفـی از کمـی بـه جای اعتبار و پایایی، به ابـداع مفـاهیمی نـو همچـون تأییدپذیری و انتقال­پذیری و ... اقدام نموده­اند.

در تحقیق حاضر سعی شد در وهله نخست، با انتخاب دقیق نمونه­های تحقیق روایی تحقیق تا حد امکان تقویت شود. برای این منظور، همچنین از تأیید مصاحبه­شوندگان نیز برای کنترل روایی استفاده شد. همان­طور که اشاره شد، برای این منظور از دو معیار برخورداری از دانش آکادمیک و تجربه قابل­قبول در حوزه مدیریت منابع انسانی در بخش دولتی برای انتخاب نمونه­های مناسب استفاده گردید.

در اعتبارسنجی تحقیق حاضر، تلاش گردید تا اعتبارسنجی درونی تحقیق را از طریق به­کارگیری روش مقایسه و سنجش مستمر تعریف شده در روش داده‌بنیاد و نیز تقید به کثرت‌گرایی مصاحبه­شوندگان از تخصص‌های علمی و اجرایی و شامل 12 مصاحبه در مورد خط­مشی­گذاری استخدام جوانان در بخش دولتی کشور محقق شود. در خصوص اعتبارسنجی بیرونی نیز از روش تطبیق اعضا و بررسی همکار استفاده شد.

در این تحقیق تلاش گردید جهت تضمین پایایی، ضمن استفاده از فرایندهای ساخت­یافته در مصاحبه­های همگرا و سازماندهی فرایندهای ساخت­یافتـه بـرای ثبـت، نوشتن و تفسیر داده­ها، از نظرات کمیته راهنما (متشکل از استادان راهنما و مشاور) برای ارزیـابی و اجـرای برنامـه مصـاحبه استفاده شود.

یافته‌های پژوهش

همزمان با جمع­آوری و تحلیل داده­ها، هما­ن­طور که رویکرد ساخت­گرا ایجاب می­نماید، یافته­ها به مشارکت­کنندگان پژوهش ارائه و از نظرات آنان در جهت اصلاح نتایج و بهبود فرایند تحلیل استفاده شد. در پایان فرایند کدگذاری و پس از جمع­بندی نتایج نیز یافته­ها به مشارکت­کنندگان، اعضای کمیته راهنما (شامل استادان راهنما و مشاور) و صاحب­نظرانی که جزو اعضای نمونه پژوهش نبودند، ارائه گردید و پس از اخذ و اعمال نظرات اصلاحی آنان، پاسخ نهایی به پرسش­های پژوهش تهیه و تدوین شد.

پژوهش کنونی در پی پاسخ به این پرسش‌ است:

مدل خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی کشور چگونه است و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

نتایج کدگذاری­های انجام شده برای طراحی مدل اشتغال جوانان در بخش دولتی در جدول زیر آورده شده است:

جدول 4. نتایج کدگذاری­های انجام شده برای طراحی مدل اشتغال جوانان در بخش دولتی

کدهای نظری

کدهای متمرکز

کدهای مقدماتی

عوامل اثرگذار بر اشتغال جوانان در بخش دولتی

عوامل خط­مشی­گذار

اسناد بالادستی

قانون اساسی

سیاست­های کلی نظام اداری

قوانین برنامه­های توسعه کشور

قانون مدیریت خدمات کشوری

قانون جامع خدمات­رسانی به ایثارگران

قانون بودجه سالانه و ضوابط اجرایی آن

آرای صادره توسط هیئت­های عمومی

دستگاه­های تأثیرگذار

سازمان اداری و استخدامی

سازمان برنامه و بودجه

مجلس شورای اسلامی

دیوان عدالت اداری

هیئت وزیران

شورای عالی اداری

شورای توسعه مدیریت

بنیاد شهید و امور ایثارگران

عوامل اقتصادی

وضعیت بودجه دولت

نرخ پرداخت

نرخ بیکاری

رشد بخش خصوصی

عوامل اجتماعی

ورود بیشتر زنان به محیط کار

انتظار جامعه از دولت برای اشتغال­زایی

نرخ رشد جمعیت

نرخ مهاجرت

سطح بلوغ جامعه

فناوری

تاثیر فناوری اطلاعات در مشاغل

تاثیر سیستم­های اطلاعاتی

کاهش نیازهای استخدامی

کاهش هزینه های استخدامی

تغییر نحوه استخدام

ماهیت دولت

اندازه دولت

تغییر دولت‌ها

ماهیت مشاغل (وظایف) در بخش دولتی

عوامل فرهنگی

ویژگی­های فرهنگی مناطق مختلف

ویژگی­های فرهنگی قومیت­های مختلف

ویژگی­های فرهنگی اقلیت­های مختلف

موانع اشتغال جوانان در بخش دولتی

موانع اقتصادی

کمبود بودجه دولت

تورم یا رکود اقتصاد

تحریم­های اقتصادی

موانع اجتماعی

جذابیت اشتغال در بخش دولتی

فشارهای اجتماعی برای حفظ کارکنان

عدم تعامل مناسب بین دولت و دانشگاه­ها

مدرک گرایی

موانع سیاسی

استفاده ابزاری از استخدام در دولت

تغییر مستمر سیاست­ها

دخالت دادن گرایش‌های سیاسی در استخدام

موانع قانونی

تعدد و تناقض قوانین و مقررات استخدامی

تعدد مراکز تصمیم گیری

اهداف ناهمسوی مراجع خط­مشی­گذار

زمان بر بودن تصویب یا اصلاح قانون

موانع سازمانی

عدم تمایل به تعدیل نیروی انسانی غیرکیفی

تورم و کمبود نیرو در برخی از دستگاه­ها و استان­ها

تمایل مدیران به افزایش نیرو

جذب غیر­قانونی نیروی انسانی

پیامد اشتغال جوانان در بخش دولتی

پیامدهای فردی

عملکرد مطلوب کارکنان

ارتقای انگیزه کارکنان

افزایش ماندگاری کارکنان

ارتقای رضایت شغلی کارکنان

پیامدهای سازمانی

تأمین نیروی انسانی در زمان مناسب

تأمین نیروی انسانی شایسته

توزیع مناسب نیروی انسانی (مازاد و کمبود)

افزایش کارایی دستگاه­های اجرایی

پیامدهای ملی (فراسازمانی)

بهبود عملکرد دولت

افزایش اعتماد عمومی

کاهش فساد اداری

ارتقای رضایت جامعه از عملکرد دولت

خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی

ذینفعان

درک صحیح انتظارات جامعه

در نظر گرفتن منافع کل جامعه

توجه به بازخورد جامعه

تطبیق و مقایسه

تطبیق با شیوه­های روز دنیا

تطبیق با سایر قوانین و مقررات 

استفاده از تجارب پیشین

ارزش­ها

پاسخگویی و شفافیت رویه‌های استخدامی

 انعطاف پذیری

شایسته سالاری

عدالت استخدامی

 قابلیت اجرا

استخدام متناسب با نیاز دستگاه­های اجرایی

نقش آفرینان

تعیین نقش دستگاه­های خط­مشی­گذار

اجتناب از بازی‌های سیاسی قدرت در تدوین خط­مشی

نظارت بر مرحله تدوین و اجرای خط­مشی

           

عوامل خط مشی گذار

اسناد بالادستی: مهمترین سند بالادستی که در خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی باید مورد توجه قرار گیرد، قانون اساسی است که قوانین و مقررات جدید نیز نباید با آن مغایرت داشته باشند. سیاست­های کلی نظام اداری در جایگاه بعدی قرار دارند و در قوانین برنامه های توسعه کشور که معمولاً در بازه­های زمانی پنج ساله تصویب و اجرا می­شوند نیز موادی پیرامون خط­مشی­های استخدامی وجود دارد. اما جامع­ترین سند قانونی در مورد استخدام در بخش دولتی، «قانون مدیریت خدمات کشوری» است که در 15 فصل تدوین شده و فصول 6 و 7 آن به استخدام و ورود به خدمت اختصاص دارد. در کنار آن، «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» وجود دارد که شامل قوانین خاص مربوط به جامعه ایثارگران کشور است و «قانون بودجه سالانه» و نیز ضوابط اجرایی آن که به طور سالانه به تصویب می­رسند، در خط­مشی­گذاری استخدام نقش دارند. در برخی موارد، آرای «دیوان عدالت اداری» که از سوی هیئت­های عمومی صادر می گردند نیز بر خط­مشی­های استخدامی اثرگذار هستند.

دستگاه­های تأثیرگذار: مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن اصلی قانون­گذاری در کشور نقش بسزایی در خط­مشی­گذاری استخدام جوانان ایفا می­کند و با توجه به اینکه قوانین مصوب مجلس بر بخشنامه­ها و آیین­نامه­هایی که توسط دستگاه­های اجرایی صادر می­شوند اولویت دارند، در بسیاری از موارد ارکان اصلی خط­مشی­گذاری را تعیین می­کنند. پس از آن «سازمان اداری و استخدامی کشور» قرار دارد که مهمترین دستگاه اجرای خط­مشی­های استخدامی است و نحوه اجرای قوانین و خط­مشی­ها را نیز تعیین می­کند. همان­طور که مصاحبه­شوندگان اشاره کرده­اند: «سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان مجری اصلی سیاست­های تعیین شده برای استخدام بخش دولتی است. تخصیص سهمیه استخدامی به دستگاه­های اجرایی اعم از دولتی و غیر­دولتی، برگزاری آزمون­های استخدامی، نظارت بر مصاحبه­های استخدامی و … از وظایف این سازمان است (م 1[8])». سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با نقشی که در تدوین و تصویب قوانین بودجه سالانه کشور و ضوابط اجرایی ایفا می­کند، بر خط­مشی­گذاری استخدام اثر می­گذارد. همچنین، مصوبات هیئت وزیران، «شورای عالی اداری» و «شورای توسعه مدیریت» نیز به نوبه خود بسیاری از مقررات استخدامی را تشکیل می­دهد. «دیوان عدالت اداری» و «بنیاد شهید و امور ایثارگران» نیز از دیگر دستگاه­های تأثیرگذار بر خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی هستند.

عوامل اقتصادی

مقوله فرعی عوامل اقتصادی شامل سه کد متمرکز است که یکی از مهمترین آنها وضعیت بودجه دولت است. پرداخت حقوق کارکنان دولت بخش مهمی از بودجه کشور را تشکیل می­دهد و وضعیت بودجه و توان پرداخت به شدت خط­مشی­های استخدامی را تحت تأثیر قرار می­دهد. بنابراین، وضعیت بودجه دولت و نرخ پرداخت به کارکنان از جمله عوامل اقتصادی اثرگذار بر خط­مشی­های استخدامی هستند. مشارکت­کنندگان تحقیق نیز در صحبت­های خود به این امر به عنوان یکی از عوامل تأثیرگذار اشاره کرده­اند: «... بدون شک دستگاه­های اجرایی در صورتی قادر به جذب نیروی انسانی خواهند بود که توان پرداخت حقوق و مزایا ایشان را داشته باشند که این امر به نوبه خود وابسته به وجود نقدینگی و وضعیت مناسب بودجه دولت است (م 1)» و «... هر قدر وضعیت دولت در پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان خود بهتر باشد، می­‌تواند نیروهای توانمند­تری را در دستگاه­های اجرایی به کار گمارد ... (م 7)».

یکی دیگر از عوامل اقتصادی تأثیرگذار نرخ بیکاری است. همان­طور که پیش از این اشاره شد، یکی از انتظاراتی که از دولت می­رود تنظیم میزان اشتغال در جامعه و پایین آوردن نرخ بیکاری است که از شاخص­های اقتصادی حائز اهمیت است. اگر نرخ بیکاری در جامعه پایین باشد و بخش خصوصی توان اشتغالزایی داشته باشد، نقش دولت در این زمینه چندان مورد توجه واقع نمی­شود؛ اما در صورت بالا بودن نرخ بیکاری، جامعه از دولت انتظار دارد برنامه­هایی برای بالا بردن سطح اشتغال ارائه نماید و یکی از این برنامه­ها استخدام در بخش دولتی است که با افزایش نرخ بیکاری تمایل به افزایش پیدا می­کند. بنابراین، همزمان با بالا رفتن نرخ بیکاری، دولت­ها خط­مشی­های مبتنی بر افزایش تعداد نیروی انسانی بخش دولتی را اتخاذ می­نمایند. رشد بخش خصوصی نیز تمایل به برون سپاری فعالیت­های دولت و کوچک­سازی را تقویت می­نماید و به نوبه خود بر خط­مشی­های استخدامی اثر می­گذارد: «واگذاری مشاغل غیر­حاکمیتی به بخش غیر­دولتی می­تواند نقشی کلیدی در کاهش کارکنان دولت و استخدام­های جدید داشته باشد (م 8)».

عوامل اجتماعی

به طور کلی برای اجرایی شدن تمامی خط­مشی­ها، باید زمینه و بستر اجرا را در تدوین آن مورد توجه قرار داد. در غیر این صورت، اجرای خط­مشی با چالش­ها و موانع بسیاری رو­به­رو خواهد شد. یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر خط­مشی­گذاری استخدام که در فرایند خط­مشی­گذاری باید مورد توجه خاص قرار گیرد، عوامل اجتماعی است. بر اساس مصاحبه­های انجام شده، مهمترین عوامل اجتماعی تأثیرگذار بر این حوزه عبارت­اند از:

با توجه به نقش مهمی که زنان در خانواده ایفا می­کنند، افزایش درخواست زنان برای کار در بخش دولتی منجر به شکل گیری مطالباتی از سوی جامعه می­شود که خط­مشی­گذاری برای استخدام را تحت تأثیر قرار می­دهد. از این رو، ورود بیشتر زنان به محیط کار به عنوان یکی از عوامل اجتماعی مهم باید مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، همان­طور که مصاحبه کنندگان اشاره کرده اند: «از گذشته‌ها یکی از بخش‌های اشتغال و نقش‌آفرینی نیروی کار، بخش دولتی بوده است (م 5)». انتظار جامعه از دولت برای اشتغال­زایی خط­مشی­گذاران را تحت فشار قرار می­دهد تا سیاست­های انبساطی نسبت به تعداد نیروی انسانی شاغل در بخش دولتی اتخاذ نمایند.

نرخ رشد جمعیت و نرخ مهاجرت نیز فرایند خط­مشی­گذاری برای استخدام در بخش دولتی را تحت تأثیر قرار می­دهد: "اگر نرخ رشد جمعیت بالا باشد، بدین معنا خواهد بود که فرصت­های شغلی کمتری تعریف شده و در اختیار افراد قرار خواهد گرفت و رقابت بینشان بیشتر خواهد بود. در صورتی که نرخ رشد جمعیت پایین فرصت­های شغلی بیشتری را در اختیار افراد متقاضی شغل قرار می­دهد و این امر  بار ایجاد اشتغال از روی دولت را برمی دارد (م 8)».

یکی از عوامل اجتماعی که در فرایند خط­مشی­گذاری باید مورد عنایت قرار بگیرد، سطح بلوغ جامعه است که بر نگاه جامعه به خط­مشی­های تدوین شده و میزان پذیرش آن از سوی جامعه تأثیر­گذار است: «یکی دیگر از موارد حائز اهمیت به سطح بلوغ جامعه و سطح بلوغ سازمان­ها و کارکنان بر می­گردد که دو مورد اخیر به نوبه خود می­توانند از سطح بلوغ جامعه تأثیر بپذیرند (م 9)». در تدوین خط­مشی­های استخدامی نیز جامعه باید در سطحی از بلوغ قرار داشته باشد که آمادگی پذیرش و ظرفیت اجرای این خط­مشی­ها را داشته باشد.

فناوری

در دنیای امروز که دنیای پیشرفت سریع و تغییرات شگرف فناوری است، به­کارگیری اثربخش فناوری­های روز می­تواند کمک چشمگیری به فرایندهای تدوین و اجرای خط­مشی نماید. همان­طور که مشارکت­کنندگان اذعان می­دارند: «عوامل موثر بر خط­مشی­گذاری در حوزه اشتغال جوانان در بخش دولتی می­تواند شامل مواردی باشد نظیر تأثیر فناوری اطلاعات در جذب و استخدام (م 6) ». پیشرفت­های حوزه فناوری از یک سو موجب از میان رفتن برخی مشاغل و از سوی دیگر، منجر به ایجاد مشاغل و تغییر ماهیت مشاغل قبلی می­گردد. از این رو، یکی از تأثیراتی که بر فرایند خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی می­گذارد، کاهش نیازهای استخدامی است که در نظر گرفتن امکان حذف برخی از مشاغل از فهرست مشاغل موجود را نیز الزامی می­سازد. همچنین، به­کارگیری فناوری­های جدید از جمله فناوری­های ارتباطات و اطلاعات منجر به کاهش هزینه­های استخدامی و تغییر نحوه استخدام می­گردد که در فرایند خط­مشی­گذاری نیز باید این موارد به­روزرسانی گردد و در جهت کم هزینه تر و کوتاه تر نمودن فرایندهای استخدامی از آن بهره برداری نمود.

ماهیت دولت

یکی از عواملی که خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی را تحت تأثیر قرار می­دهد، به ماهیت و ویژگی­های خاص دولت بر می­گردد. یکی از مهمترین این ویژگی­ها اندازه دولت است که تعیین­کننده میزان ورود نیروی انسانی جوان به بخش دولتی و نحوه وضعیت استخدامی و رابطه استخدامی فرد با سازمان است. همان­طور که مصاحبه­شوندگان اذعان داشته اند: «اندازه دولت نیز بر خط­مشی­گذاری­های استخدام تاثیر می­گذارد. این مسئله بستگی به تمایل یا عدم تمایل به کوچک‌سازی دولت دارد که بر میزان استخدام­ها تاثیرگذار است (م 11)». چنانچه دولت سیاست­های مبتنی بر کوچک­سازی و دخالت حداقلی در اداره امور را اتخاذ نماید، میزان استخدام­ها در بسیاری از دستگاه­های اجرایی کاهش یافته و رابط­های استخدامی نیز به سمت رابطه­های کوتاه مدت و قراردادهای موقت سوق پیدا می­کند و برعکس. در صورت تصمیم بر رشد دولت و افزایش دخالت دولت در اداره امور، شاهد افزایش استخدام­ها و شکل­گیری رابطه­های استخدامی بلند­مدت خواهیم بود. این امر در دولت­های مختلف ثابت نیست و با تغییر دولت­ها، سیاست­ها و جهت­گیری­های کلی تغییر پیدا می­کند و قاعدتاً خط­مشی­های استخدامی نیز دستخوش تحول خواهد شد. از این رو، تغییر دولت­ها بر فرایند مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی تأثیر می­گذارد. یکی دیگر از مواردی که به ماهیت دولت­ها بر می­گردد، ماهیت مشاغل و وظایف در بخش دولتی است. مصاحبه­کنندگان اشاره کرده­اند: «... مشخص نبودن و عدم شفاف­سازی و تعیین استاندارد کار موظف و مازاد بر کارکنان و نیز عدم­ارزش ریالی فعالیت­های روزانه کارکنان درحقیقت محیط تاریک و مبهمی را برای کارکنان به وجود می­آورد (م 5)». چنین مواردی می­تواند از یک سو موجب عدم­تمایل برخی از فارغ­التحصیلان دانشگاهی به بخش دولتی گردد و از سوی دیگر، تعیین نیازهای استخدامی را با چالش رو­به­رو سازد. چنین مواردی نیز باید در تعیین خط­مشی­های اشتغال جوانان در بخش دولتی مورد توجه قرار گیرد.

عوامل فرهنگی

اشتغال جوانان در بخش دولتی طیف گسترده­ای از مخاطبان را در بر می­گیرد، زیرا سازمان­های دولتی در سرتاسر کشور فعالیت می­کنند و نیاز به استخدام نیروی انسانی دارند. از سوی دیگر، افراد از تمامی مناطق، قومیت­ها و اقلیت­های مختلف داوطلب استخدام در دولت هستند. این گستردگی و تنوع نیازمند مدیریت صحیح و اثربخش است و فرایند استخدام که نخستین مرحله ورود نیروی انسانی به بدنه دولت است، یکی از مهمترین مراحل مدیریت آن می­باشد. در فرایند خط­مشی­گذاری نیز ویژگی­های فرهنگی مناطق، قومیت­ها و اقلیت­های مختلف داوطلبان استخدام باید در نظر گرفته شود. همان­ طور که مصاحبه­شوندگان اشاره می­کنند: «... عوامل فرهنگی نیز بر این فرایند تأثیرگذار خواهد بود. مثلاً در نظر نگرفتن ویژگی­های فرهنگی یک منطقه خاص یا یک قومیت یا اقلیت خاص می­تواند منجر به بروز مشکلات و چالش­هایی بشود (م 9)»، « البته در بخش دولتی به مسائلی مثل وضعیت استخدام اقلیت­ها، استخدام در مناطق سنی­نشین و مرزی نیز باید توجه داشت (م 2)».

موانع اقتصادی 

 با توجه به هزینه­های قابل توجه به­کارگیری نیروی انسانی، خط­مشی­های اشتغال جوانان در بخش دولتی بسیار تحت تأثیر بودجه دولت قرار می­گیرد و در شرایط تورم یا رکود اقتصادی، فرایندهای خط­مشی­گذاری با چالش رو­به­رو می­گردد: «در شرایطی که کشور دچار رکود یا تورم باشد و وضع اقتصادی مردم جامعه نابسامان باشد، به همان نسبت اشتیاق جوانان به حضور در بخش دولتی بیشتر می­گردد (م 8)». تحریم­های اقتصادی نیز از یک سو بر بودجه دولت تأثیر می­گذارد و از سوی دیگر، با محدود کردن بخش خصوصی موجب پایین آمدن سطح اشتغال جوانان و انتظارات بیشتر از دولت می­شود.

موانع اجتماعی 

جذابیت استخدام در بخش دولتی موجب می­شود نظام اداری از یک سو با حجم عظیمی از متقاضیان استخدام در بخش دولتی مواجه باشد و از سوی دیگر، با محدودیت ظرفیت استخدام نیروی جدید: «جذابیت استخدام در بخش دولتی برای قشر کثیری از جوانان تحصیل کرده بیکار در جامعه (به گونه­ای که در برخی آزمون­های استخدامی برای احراز یک شغل در یک دستگاه اجرایی، بیش از صد نفر متقاضی وجود دارد) و ... باعث می­شود حساسیت استخدام در بخش دولتی فزونی یابد (م 1)» و «این جا مشاهده می‌کنیم که از یک طرف خروج سالانه صدها هزار جوان متقاضی کار از دانشگاه‌ها (که همواره درصد بالایی از اینها متقاضی تصدی مشاغل دولتی هستند) و از سوی دیگر ظرفیت بسیار پایین استخدام دولتی که چیزی در حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر است، سبب بروز مشکلات بسیاری می‌شود (م 8)». در کنار انتظاراتی که داوطلبان استخدام در بخش دولتی دارند، فشارهای اجتماعی برای حفظ کارکنان فعلی وجود دارد. جامعه از دولت انتظار دارد که کارکنان موجود را حفظ نماید و به ویژه در شرایط بیکاری بالا حتی نیروهایی که از کیفیت لازم برخوردار نیستند، حفظ شوند: «... در بیشتر موارد به دلیل رعایت مسائل انسانی افرادی که از قبل در دستگاه اجرایی مشغول به کار بوده­اند به خصوص در رده­های پایین تر از کار برکنار نمی­شوند (م 8)».

چالش اجتماعی دیگر، عدم تعامل مناسب بین دولت و دانشگاه ­هاست که باعث می­شود فارغ التحصیلان از کیفیت لازم برای ورود به بازار کار برخوردار نباشند و یا در رشته­هایی تحصیل کرده­اند که مورد نیاز بخش دولتی نیست و بخش خصوصی نیز توان جذب تعداد محدودی از این افراد را دارد: «عدم شناسایی نیاز نیروی انسانی در بخش دولتی و نبود پیوند بین دولت و دانشگاه­ها نیز در خط­مشی­گذاری­های نیروی انسانی اختلال ایجاد می­کند (م 1)».

از سوی دیگر، مدرک­گرایی موجب می­شود نیروهایی که شایستگی لازم را ندارند به صرف دارا بودن مدرک تحصیلی وارد بدنه دولت بشوند و کارکنان موجود نیز به دنبال اخذ مدرک تحصیلی بالاتر باشند: «متاسفانه در جامعه ما مدرک­گرایی در سطح بسیار بالایی وجود دارد که منجر به عدم­سنجش توانمندی­های دقیق فرد و قرار دادن مدرک به عنوان یکی از شروط اصلی ورود به دولت می­شود. مشکلاتی نظیر افزایش کمی و کاهش کیفیت دانشگاه­ها و حتی پدیده جعل مدرک نیز حاصل رواج این طرز تفکر در جامعه هستند (م 2)».

موانع سیاسی

مقوله اشتغال جوانان در بخش دولتی به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه­ای که در جامعه دارد، گاهی  دستاویزی برای مقاصد سیاسی خاص قرار می­گیرد و از مسیر صحیح خود خارج می­گردد: «برخی از نهادها از مقوله اشتغال جوانان در دولت به عنوان ابزاری برای تبلیغ و نمایش‌های سیاسی استفاده می­کنند و این موضوع آسیب­های جدی برای نظام اداری به همراه داشته است (م 7)». تغییر مستمر سیاست­ها نیز می­تواند فرایند اشتغال جوانان را دچار چالش نماید: «خط­مشی‌های استخدام جوانان جهت­گیری ثابت و پایداری نداشته و همواره با چالش­ها و تغییر سیاست­ها مواجه بوده است (م 7)».

از دیگر موانع سیاسی خط­مشی­گذاری نظام جذب و استخدام می­توان به دخالت دادن گرایش‌های سیاسی در استخدام اشاره کرد که مانع شایسته­سالاری و جذب صحیح و منطقی نیروی انسانی در بخش دولتی می­گردد. مصاحبه­شوندگان به این موضوع اشاره نموده اند: «عدم رعایت عدالت استخدامی و دخالت دادن سلیقه به خصوص در بخش مصاحبه استخدامی تا حد زیادی می­تواند استخدام جوانان در بخش دولتی را با چالش مواجه کند (م 11)». همچنین، «هرچند در حال حاضر با تصمیمات اخذ شده در راستای کاهش سهم سلایق سیاسی در جذب یا عدم جذب جوانان تلاش گردیده است این امر به حداقل برسد، لیکن هنوز هم نمی­توان منکر وجود دخالت دادن گرایش‌های سیاسی در استخدام نیروی انسانی در بخش دولتی بود (م 1)».

موانع قانونی   

تعدد و تناقض قوانین و مقررات استخدامی موجب می­شود مجریان قانون دچار ابهام و سردرگمی شوند و اهداف این قوانین و مقررات مخدوش گردد: «ضعف­هایی وجود دارد که مهمترین آنها وجود قوانین و مقررات استخدامی و تبدیل وضعیتی کارکنان به تعداد زیاد و بعضاً متناقض با یکدیگر است. نحوه استخدام در دستگاه­های اجرایی به طور مکرر تغییر می­کند و این موجب بی­نظمی، سردرگمی و بی عدالتی می­شود  (م 6)». وجود این قوانین متناقض فرایند خط­مشی­گذاری را با چالش­های جدی مواجه می­سازد.

یکی از دلایل به­وجود آمدن قوانین و مقررات متناقض، تعدد مراکز تصمیم­گیری است که ایجاد هماهنگی میان آنها را دشوار می­سازد: «تعدد مراجع خط­مشی­گذار و متفاوت بودن اهداف و جهت­گیری خط­مشی­ها برای مراجع مختلف موجب بروز مشکلات فراوان می­گردد. به طور مثال، در مجلس شورای اسلامی قوانین بدون توجه به رعایت عدالت استخدامی در مورد استخدام افراد خاص یا قشرهای خاصی از جامعه  وضع می­شود (م 7)» و «... ضعف‌هایی نیز وجود دارد مثل وجود قوانین و مقررات متعدد و بعضاً متناقض استخدامی، مراکز تصمیم­گیر فراوان مانند مجلس، وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور (م 4)».

در برخی مواقع این مراکز تصمیم­گیری اهداف ناهمسو را دنبال می­کنند. ممکن است در شرایطی که مجلس به دنبال راهی برای افزایش اشتغال جوانان و کاهش بیکاری است، دولت در پی کوچک­سازی و چابک­سازی نظام اداری باشد که با یکدیگر در تضاد هستند: «چالش­هایی در حوزه استخدام جوانان وجود دارد، تعدد مراجع خط­مشی­گذار و تفاوت در هدف یا جهت‌گیری‌های ناهمسو بزرگ‌ترین چالش موجود است. شناخت صحیح و یا شفاف­سازی اهداف بر اساس نیازهای کشور و چشم انداز کشور وجود ندارد (م 4)». یکی دیگر از موانعی که به حوزه قوانین و مقررات مربوط می­شود، زمان­بر بودن تصویب یا اصلاح قانون است که در بسیاری از مواقع اثربخشی خط­مشی­گذاری را مخدوش می­نماید: «محدودیت­های قانونی که به ذات بخش دولتی برمی­گردد، یکی دیگر از موانع خط­مشی­گذاری در این حوزه محسوب می­شود. از آنجا که اصلاح یا تغییر قوانین موجود و یا تدوین و تصویب قانون جدید، فرایندی زمان­بر است، این محدودیت اهمیت بیشتری پیدا می­کند (م 4)».

موانع سازمانی

برخی از موانع خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی را باید درون سازمان­های بخش دولتی جستجو کرد. یکی از این موانع عدم­تمایل به تعدیل نیروی انسانی غیرکیفی است. سازمان­های بزرگ به ویژه در بخش دولتی تمایل به حفظ کارکنان خود دارند، حتی در صورت عدم شایستگی آنان: «از سویی دیگر، وضعیت نابسامان اقتصادی و عدم­وجود شغل مناسب در بخش غیر­دولتی موجب می­شود مدیران بخش دولتی به جهت رعایت مسائل انسانی تمایلی به تعدیل نیروی انسانی غیرکیفی نداشته باشند (م 1)». این رفتار سازمان­ها موجب می­شود از یک سو، تورم و مازاد نیروی انسانی در برخی از دستگاه­ها و استان­ها به­وجود آید و از سوی دیگر، ظرفیت کافی در نظام اداری برای جذب نیروی توانمند وجود نداشته باشد و همزمان سازمان با کمبود نیرو نیز مواجه گردد: « ... همچنین نیاز هر منطقه یا استان باید جداگانه دیده شود. اکثر دستگاه­های دولتی در ستاد خود و برخی مراکز استان­ها تورم نیرو دارند و در برخی استان­ها به ویژه استان­های محروم، کمبود شدید نیرو داریم (م 4)».

تمایل مدیران به افزایش نیرو که نشان­دهنده میزان قدرت و حیطه اختیار مدیران است، یکی دیگر از موانع، سازمانی خط­مشی­گذاری استخدام است: «... همچنین، تمایل به اشتغال در بخش دولتی یکی از عوامل تاثیرگذار بر اشتغال است که به دلایلی مثل ثبات نسبی استخدام در دولت، عدم وجود ثبات نسبی در مشاغل غیر­دولتی، تمایل مدیران به افزایش نیرو، عدم­ارزیابی عملکرد دقیق و احتمال پایین اخراج و ساعات کاری پایین­تر نسبت به برخی مشاغل اتفاق می­افتد (م 2)». از سوی دیگر، هم داوطلبان استخدام و هم مدیران سازمان­های دولتی تمایل به جذب غیرقانونی نیروی انسانی دارند که موجب بروز فساد در جذب نیروی انسانی شده و فرایند خط­مشی­گذاری استخدام را با مشکل مواجه می­سازد: «... برخی از داوطلبان پس از برگزاری آزمون استخدامی و اعلام نتایج به سبب روابطی که با مدیران و مسئولان در دستگاه­های مختلف دارند، به انحای مختلف سعی دارند به ‌واسطه این افراد در جذب و استخدام موثرتر عمل کنند (م 2)» و «موانع به­کارگیری خط­مشی­گذاری مناسب در حوزه استخدام متاسفانه فساد فراگیری است که در کلیه سطوح مملکت نفوذ کرده است و همه به دنبال این هستند که فرزند خود و یا اقوام و خویشان خود و یا افراد با گرایش­های سیاسی و مذهبی خاص خود را استخدام نمایند (م 10)».

پیامدهای فردی

چنان­چه فرایند خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان به صورت صحیح و با رعایت اصول و ملاحظات لازم صورت گیرد، برای جوانانی که به واسطه این خط­مشی­ها وارد بدنه دولت می­شوند و همچنین برای سازمان­های دولتی و در یک نگاه وسیع­تر، برای کل جامعه پیامدهای مطلوبی را به دنبال خواهد داشت. برای مثال، در مصاحبه­ها به تأثیر این مسئله در ارتقای عملکرد و انگیزه کارکنان اشاره شده است: «... کارکنانی که به واسطه خط­مشی­گذاری­های مناسب استخدامی وارد بدنه دولت می‌شوند نه تنها خودشان خوب کار می‌کنند، بلکه همچنین این انگیزه را در دیگران ایجاد می‌کنند که آنها نیز بازده کاری خود را بالا ببرند (م 1)». از سوی دیگر، این کارکنان از رضایت شغلی قابل قبولی برخوردار خواهند بود و به تبع آن تمایل آنان به ماندگاری در نظام اداری افزایش پیدا می­کند: «... همچنین، جوانانی که با طی یک فرایند صحیح و بهینه استخدام می­شوند، از عملکرد و انگیزه مطلوبی برخوردار خواهند بود و ماندگاری بالایی در سازمان خواهند داشت (م 9)».

پیامدهای سازمانی

مهمترین خروجی مورد انتظار خط­مشی­های استخدام جوانان، تأمین نیروی انسانی شایسته در زمان مناسب همراه با توزیع مناسب است؛ به گونه ای که در هیچ زمانی در هیچ یک از دستگاه­های اجرایی مازاد و یا کمبود نیروی انسانی وجود نداشته باشد: «... این خط­مشی­ها باید فرایند استخدام از ابتدا تا شروع به کار نیروی جدید را به نحوی تعریف نمایند که در زمان خروج نیروهای قبلی سازمان و یا شروع یک وظیفه جدید، نیروی انسانی جدید مشغول به کار بشود. همچنین، دوره کارآموزی و آموزش بدو خدمت هم باید طوری برنامه­ریزی شود که فاصله­ای در جایگزینی نیروهای جدید و نیروهای قبلی وجود نداشته باشد (م 10)». به این ترتیب، تدوین درست و اصولی خط­مشی­های نظام جذب و استخدام پیامد دیگری برای سازمان­های بخش دولتی به دنبال خواهد داشت که نتیجه ورود نیروی شایسته در زمان مناسب و به تعداد مناسب است و آن فزایش کارایی دستگاه­های اجرایی است: «در صورتی که این خط­مشی­ها به خوبی تدوین و اجرا گردد، کارایی نیروی انسانی بخش دولتی تا حد قابل ملاحظه‌ای بالاتر خواهد رفت که این امر خود موجب ارتقای سطح نظام اداری کشور می­گردد (م 1)».

پیامدهای ملی (فراسازمانی)

نظام اداری کشور یک سیستم کلان است که مانند هر سیستم دیگری با بهبود عملکرد زیرسیستم­های آن، عملکرد سیستم کلی که بخش دولتی است نیز بهبود خواهد یافت. بنابراین، با پیاده­سازی مدل مطلوب خط­مشی­گذاری جذب و استخدام جوانان در بخش دولتی، عملکرد دستگاه­های اجرایی و به تبع آن عملکرد کل دولت بهبود خواهد یافت. مصاحبه­شوندگان نیز به این امر اشاره کرده­اند: «... با استقرار شایسته­گزینی و ورود بهترین نیروهای موجود به بخش دولتی که از عملکرد و انگیزه مطلوبی برخوردار هستند، عملکرد هر یک از دستگاه­های اجرایی و به طور کلی عملکرد دولت در حوزه­های مختلف بهبود خواهد یافت (م 9)» و "اگر خط­مشی­گذاری مناسب در حوزه استخدام صورت پذیرد، افرادی که با عدالت و شایسته­گزینی وارد دولت می‌شوند، قطعاً می‌توانند خدمات بهتری به شهروندان ارائه دهند (م 9)». از سوی دیگر، خط­مشی­های استخدامی صحیح منجر به ورود افراد شایسته به بدنه دولت و کاهش فساد اداری خواهد شد و افزایش اعتماد عمومی را به دنبال خواهد داشت: «در صورتی که خط­مشی­های استخدامی مطابق با عدالت اجتماعی و شایسته‌سالاری و برابری فرصت­ها برای استخدام در دولت باشد موجب افزایش اعتماد عمومی به دولت و اعتماد به فرایندهای استخدامی می‌شود (م 7)».

همان­طور که مصاحبه­شوندگان اذعان داشته­اند، نتیجه کلی تمامی موارد فوق ارتقای رضایت جامعه از عملکرد دولت خواهد بود: «... خدمات­رسانی به شهروندان با کیفیت مطلوب صورت خواهد گرفت؛ به این ترتیب، رضایت جامعه از عملکرد دولت ارتقا پیدا می­کند (م 9)».

ذینفعان

به طور کلی آنچه موجب مقبولیت و اثربخشی خط­مشی­های تدوین شده در بخش دولتی می­شود، درک صحیح انتظارات جامعه و پاسخگویی به این انتظارات است. در حوزه اشتغال جوانان در بخش دولتی نیز خط­مشی­گذاران باید انتظارات جامعه را به درستی شناخته و به آن پاسخ دهند: «انتظارات جامعه از دولت و مشکلات اجتماعی خاص یک قشر از جامعه قطعاً بر حوزه خط­مشی­گذاری استخدام اثرگذار خواهد بود. مثلاً اگر در جامعه­ای اشتغال خانم­ها عامل مهمی در فروپاشی خانواده­ها و بالا رفتن آمار طلاق تلقی شود، دولت سعی می­کند با محدود کردن میزان استخدام خانم­ها این مشکل را حل کند (م 9)». در این راستا نگاه خط­مشی­گذاران باید کل­نگر باشد و محدود به بخش خاصی از جامعه نگردد: «یک خط­مشی موفق و درست باید منافع کل جامعه را مخاطب قرار دهد و به تامین منافع بخشی از آن محدود نگردد. همچین مواردی باید در تدوین خط­مشی­های بعدی مورد توجه قرار بگیرد؛ یعنی در تدوین خط­مشی تجارب قبلی مد نظر قرار گیرد (م 4)» و «کل فرایند باید به جای دید جزئی­نگر و منافع بخشی، دید کل­نگر داشته باشد و منافع کل جامعه را در نظر بگیرد (م 7). همچنین، در تدوین و اجرای خط­مشی­ها در کلیه زمینه­ها و به­ویژه خط­مشی­های استخدام که طیف وسیعی از مخاطبان را در جامعه دارد، توجه به بازخورد جامعه حائز اهمیت است و در پیشبرد اهداف به خط­مشی­گذاران کمک می­نماید: «در واقع در بخش دولتی، مسائل مهم و حساسی مثل استخدام به گونه­ای است که جامعه مانند یک نیروی ناظر عمل می­کند و با نشان دادن رضایت و عدم­رضایت خود به دولت بازخورد می­دهد (م 4)».

مقایسه و تطبیق

در تدوین خط­مشی­های اشتغال جوانان و نظام جذب و استخدام نیز همانند سایر خط­مشی­های بخش دولتی تطبیق با شیوه­های روز دنیا الزامی است. بیشتر کشورهای دنیا همگام با پارادایم­های نوین مدیریتی، بخش دولتی خود را اصلاح و خط­مشی­ها و سیاست­های جاری خود را به­روزرسانی می­کنند. این تغییر و تحولات نظام جذب و استخدام را نیز تحت تأثیر قرار می­دهد: «استفاده از نظرات اندیشمندان داخلی و خارجی و مطالعه تطبیقی نحوه استخدام جوانان در بخش دولتی سایر کشورها نیز می‌تواند در این حوزه اثرگذار باشد (م 3)». همچنین، ضروری است خط­مشی­های نوین به لحاظ تطابق با سایر قوانین و مقررات جاری در نظام جذب و استخدام جوانان مورد بررسی قرار گیرد و از مغایرت­های احتمالی جلوگیری گردد. هما­­ن­طور که مصاحبه­شوندگان اظهار نموده­اند: «بخشنامه­ای در سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور یا مصوبه­ای در هیئت وزیران یا شورای عالی اداری یا شورای توسعه مدیریت تدوین نشود که مورد ایراد دیوان عدالت قرار گیرد یا با سایر قوانین و مقررات در تضاد باشد (م 4)». استفاده از تجارب قبلی نیز از دیگر مسائل ضروری و اجتناب ناپذیر این حوزه است. به دفعات در نظام اداری شاهد بوده­ایم که خط­مشی­های تدوین شده درحوزه اشتغال جوانان و نظام جذب و استخدام موجب رضایت یا نارضایتی مخاطبان بسیاری شده است. با توجه به اینکه بیشتر افرادی که در بخش دولتی استخدام می­شوند ماندگاری زیادی در نظام اداری دارند، آثار خط­مشی­های تدوین شده در این حوزه تا سال­های بسیاری نظام اداری و حتی کل جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. از این رو، استفاده از تجارب قبلی در این حوزه حائز اهمیت بسیاری است: «چنین مواردی باید در تدوین خط­مشی­های بعدی مورد توجه قرار بگیرد؛ یعنی در تدوین خط­مشی تجارب قبلی مد نظر قرار گیرد (م 4)».

ارزش­ها        

پارادایم ­های نوین مدیریت بر ارزش­هایی نظیر پاسخگویی و شفافیت تأکید دارند. رویه‌های استخدامی بخش دولتی نیز با توجه به اهمیتی که در جامعه دارند باید از چنین ارزش­هایی برخوردار باشند تا به مقبولیت و اثربخشی دست پیدا کنند: «شفافیت رویه‌های استخدامی موجب تحقق بیشتر این عدالت می­شود. چون جامعه می­بیند و بازخورد می­دهد. این شفافیت و بازخورد موجب پاسخگویی دستگاه­های ذیربط می­شود و عدالت را ارتقا می­دهد (م 4)».

شایسته­سالاری و عدالت استخدامی از دیگر ارزش­های مهم این حوزه هستند که تأثیر عمیقی بر نگاه جامعه نسبت به خط­مشی­های استخدامی دارند و نیز عملکرد کلی نظام اداری را متأثر می­سازند: «در استخدام­های دولتی مخاطب کل جامعه است و عدالت استخدامی بسیار مهم است. این عدالت باید در تمامی مراحل استخدام محقق شود. اول از همه، تخصیص سهمیه­های استخدامی باید عادلانه باشد. این نباشد که یک دستگاه هر سال مجوز بگیرد و دچار تورم نیرو بشود و دستگاه دیگر با وجود کمبود نیرو نتواند مجوز استخدام دریافت کند (م 4)». این دو مفهوم رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و وجودشان وابسته به هم است. اگر شایسته­سالاری وجود نداشته باشد، عدالت استخدامی محقق نخواهد شد و بدون وجود عدالت استخدامی نمی­توان شایسته­سالاری را پیاده نمود: «... مسئله دیگری که در خط­مشی استخدام نقش بسیار پررنگی دارد، عدالت محوری است که در بخش دولتی که جامعه را به عنوان مخاطب عام خود و ناظر عملکرد خود پیش رو دارد، از حساسیت ویژه ای برخوردار است. البته در یک نظام استخدامی شایسته­سالار، عدالت استخدامی تا حد زیادی محقق خواهد شد (م 10)».

با توجه به محیط متغیر و غیر­قابل پیش­بینی که سازمان­های دولتی در آن فعالیت می­کنند، انعطاف­پذیری یکی از ویژگی­های حیاتی این سازمان­ها محسوب می­گردد که تأثیر بسزایی در عملکرد آنها دارد. در خط­مشی­گذاری نظام اشتغال جوانان در دولت واستخدام نیز انعطاف­پذیری یک امر ضروری است که به اثربخشی این فرایندها کمک می­نماید: «زمانی که یک وظیفه دائمی نیست، نباید نیروی انسانی با چشم انداز بلند­مدت وارد سازمان شود ... در غیر این صورت، سازمان باید به دنبال یک وظیفه جدید برای این افراد باشد و اگر موفق به این کار نشود، این افراد به نیروی مازاد تبدیل شده و هزینه­ای اضافی به سازمان و دولت تحمیل می­کنند. پس خط­مشی استخدام باید این انعطاف را داشته باشد که به­کارگیری نیروی انسانی را در افق­های زمانی کوتاه­مدت و بلند­مدت تعریف نماید (م 9)». همچنین، در هنگام تدوین خط­مشی­های استخدامی جوانان باید اجرایی بودن خط­مشی­ها نیز مورد توجه قرار گیرد. در سال­های اخیر خط­مشی­هایی در حوزه استخدام جوانان تدوین شدند که در مرحله اجرا با مشکلات بسیاری رو­به­رو گشتند که یکی از مهمترین دلایل آن عدم­توجه کافی به قابلیت اجرای این خط­مشی­ها بود: «فرایند خط­مشی­گذاری مطلوب در حوزه استخدام جوانان در بخش دولتی باید به گونه‌ای هم از نظر اقتصادی قابلیت اجرا داشته و آرمانی نباشد و هم با استفاده از آن بتوان بهترین نیروهای ممکن را در بدنه دولت جذب نمود (م 1)».

نقش آفرینان    

همان­ طور که اشاره شد، در خط­مشی­گذاری نظام جذب و استخدام جوانان، با تعدد مراجع تصمیم­گیری رو­به­رو هستیم که تصمیمات آنها گاه منجر به تدوین قوانین و مقررات متناقض و مغایر می­شود. بنابراین، یکی از ویژگی­های خط­مشی­گذاری مطلوب در این حوزه تعیین نقش دستگاه­های خط­مشی­گذار است: «در این فرآیند باید ابتدا وضعیت فعلی چالش‌ها و کمبودهای آن مورد بررسی قرار گیرد و سپس دستگاه­های خط­مشی­گذار مسئول در این زمینه مشخص شده و نقش هر یک تعیین گردد و در نهایت خط­مشی مطلوب تدوین گردد (م 1)». با تعیین نقش مراجع خط­مشی­گذاری از تدوین خط­مشی­های متناقض تا حد زیادی جلوگیری می­شود. از سوی دیگر، مراجع خط­مشی­گذاری باید از بازی‌های سیاسی قدرت در تدوین خط­مشی­ها اجتناب نمایند. در غیر این صورت از اهداف کلان خط­مشی­های استخدامی که کل جامعه را تحت تأثیر قرار می­دهد، فاصله خواهند گرفت: «در تدوین این خط­مشی‌ها باید تا حد ممکن تلاش گردد از بازی‌های سیاسی قدرت­های موجود در جامعه کناره گیری کرد (م 7)».

یکی دیگر از الزامات خط­مشی­گذاری در نظام جذب و استخدام جوانان، نظارت در مرحله تدوین و اجرای خط­مشی است: «از سوی دیگر دستگاه­های نظارتی هم هستند. نقش نظارتی که جامعه می­تواند ایفا کند، بیشتر به مرحله اجرای خط­مشی­های استخدام بر می­گردد (م 4)». عملکرد دستگاه­های نظارتی هم در مرحله تدوین خط­مشی حائز اهمیت است و هم در مرحله اجرا: «"اما نهادهای نظارتی در مرحله تدوین هم می­توانند نظارت خود را انجام دهند. مثلاً وقتی مجلس یک قانونی را در حوزه استخدام تصویب می­کند، شورای نگهبان آن را از حیث تطابق با موازین شرع و قانون اساسی مورد بررسی و تطبیق قرار می­دهد (م 4)».

مدل به­دست­آمده از کدگذاری مصاحبه­ها شامل عوامل اثرگذار، موانع، پیامدها و مؤلفه­های مدل خط­مشی­گذاری در استخدام جوانان در بخش دولتی کشور مطابق با شکل 1 است:

 

 

 

 

 

 

خط مشی گذاری  استخدام جوانان در بخش دولتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل1: مدل خط مشی گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی

بحث و نتیجهگیری

یافته­های پژوهش نشان می­دهد عوامل خط­مشی­گذار، عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی، فناوری، ماهیت دولت و عوامل فرهنگی در اشتغال جوانان در بخش دولتی تاثیر بسزایی دارند. موانع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، قانونی، سازمانی متغیرهای بازدارنده (موانع) خط­مشی­گذاری در اشتغال جوانان در بخش دولتی می­باشند. ذینفعان، تطبیق و مقایسه، ارزش­ها و نقش­آفرینان عناصر خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی هستند. چنانچه فرایند خط­مشی­گذاری استخدامی به صورت صحیح و با رعایت اصول و ملاحظات لازم صورت گیرد، برای کارکنان نظام اداری که به واسطه این خط­مشی­ها وارد بدنه دولت می­شوند و همچنین برای سازمان­های دولتی و در یک نگاه وسیع­تر، برای کل جامعه پیامدهای مطلوب فردی، سازمانی و ملی (فراسازمانی) را به دنبال خواهد داشت.

وﺟﻪ ﺗﻤﺎﻳﺰ پژوهش کنونی توجه به اشتغال واستخدام جوانان در بخش دولتی به صورت جامع، گسترده بودن جامعه خبرگان، کیفی بودن روش پژوهش و طراحی مدل در شرایط محیطی ایران و با درنظر گرفتن ویژگی‌های خاص سازمان­های دولتی ایران است. این مدل که بر آمده از شرایط کشور ایران است بیانگر وضعیت کنونی جذب و استخدام جوانان در کشور می­باشد.

پیشنهادها

با توجه به نتایج حاصل از تحلیل یافته­های این پژوهش، پیشنهادهای کاربردی زیر جهت خط­مشی­گذاری استخدام جوانان در بخش دولتی کشور ارائه می­گردد:

 • در خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی، جهت­گیری­های اصلی بر عهده «سازمان اداری و استخدامی» کشور باشد و خط­مشی­های استخدامی در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه گردد تا منجر به تعدد و تناقض مراجع تصمیم­گیری نشود.
 • با توجه به اهمیت ویژگی­های فرهنگی مناطق، قومیت­ها و اقلیت­های مختلف، پیشنهاد می­شود در تدوین خط­مشی­های استخدامی این ویژگی­ها در نظر گرفته شود تا از چالش­های احتمالی آتی جلوگیری به­عمل آید.
 • با توجه به کمبود نیروهای متخصص جوان در حوزه منابع انسانی که از موانع ایجاد انعطاف در فرایندهای مربوطه تلقی می­گردد، به کارگیری متخصصان منابع انسانی که دارای تحصیلات و تجربه کاری مربوط به این حوزه هستند، در اجرای قوانین مربوط به این فرایندها توصیه می­شود.
 • همان طور که یافته­های پژوهش نشان می­دهد، یکی از موانع خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی کشور، ضعف نهادهای نظارتی است. پیشنهاد می­گردد با تقویت نقش نهادهای نظارتی نظیر «سازمان بازرسی کل کشور» و «دیوان محاسبات» و پیش­بینی ساز و کارهای نظارتی قوی برای «سازمان اداری و استخدامی کشو»ر، زمینه مناسب جهت تدوین و اجرای خط­مشی­های این حوزه فراهم گردد.

بر مبنای یافته­های پژوهش، مطالعات در زمینه­های زیر توصیه می­شود:

 • بررسی رابطه میان سطح بلوغ سازمان و کارکنان با اجرای موفقیت­آمیز خط­مشی­های استخدامی در دستگاه­های اجرایی مختلف و مقایسه نتایج با یکدیگر؛
 • بررسی پیامدهای خط­مشی­هایی که در قالب طرح و خط­مشی­هایی که در قالب لایحه به تصویب رسیده اند و مقایسه آنها با یکدیگر؛
 • بررسی پیامدهای خط­مشی­هایی که در دولت­های مختلف به تصویب رسیده اند و مقایسه آنها با یکدیگر؛
 • با توجه به محدودیت­های مختلف، انجام مطالعات تطبیقی پیرامون موضوع مورد مطالعه در سایر کشورها میسر نبود. به پژوهشگران آتی توصیه می­شود به مقایسه مدل خط­مشی­گذاری اشتغال جوانان در بخش دولتی کشورمان با بخش دولتی سایر کشورها بپردازند و به الگو­برداری از تجارب موفق در این زمینه کمک نمایند.
 • منابع

  • توکلی، عبداله و مرادی، محمد. (1397). «پنداشت کارکنان از قابلیت استخدام خود و ارتباط آن با تعهد سازمانی در دستگاه­های دولتی». مطالعات رفتار سازمانی. شماره 2، دوره 7، پیاپی 26، صص 1-30.
  • جوهری، فاطمه؛ رضوانی چمن زمین، موسی و مقیمی، سیده فتانه. (1395). «بررسی تاثیر راهبرد جذب بر عملکرد کارکنان در سازمان­های دولتی (مورد مطالعه: شهرستان آستارا)». مطالعات کمی در مدیریت. شماره 24، صص 109-128.
  • حسن زاده، حسن؛ میرسپاسی، ناصر؛ فقیهی، ابوالحسن؛ نجف بیگی، رضا و افشار کاظمی، محمد علی. .(1399). «ارائه مدل نظام جذب، تأمین و تعدیل منابع انسانی کارآفرین محور در سازمان­های دولتی ایران».مدیریت بهره‌وری.14 ، شماره 52، صص 75-96.
  • دهقانپور فراشاه، افسانه؛ پورعزت، علی اصغر؛ قلی پور، آرین و واعظی، رضا. (1398). «رصد عوامل موثر بر کاهش اشتیاق کاری اعضای هیئت‌علمی دانشگاه­های دولتی ایران». تحقیق­های مدیریت عمومی. ۱۲(۴۶)، صص  ۵-۳۵.
  • دهقانپور فراشاه، افسانه؛ پورعزت، علی اصغر؛ قلی پور، آرین و واعظی، رضا. (1400). «طراحی مدل اشتیاق کاری اعضای هیئت علمی دانشگاه».مطالعات رفتار سازمانی. 10(3)، صص 113-141.
  • سبحانی پور، سیدمحمدرضا؛ زارعی متین، حسن؛ الوانی، سیدمهدی و جندقی، غلامرضا. (1398). «طراحی مدل مدیریت منابع انسانی اثربخش مبتنی بر فرهنگ سازمانی مشارکتی در بخش دولتی ایران». پژوهش های مدیریت عمومی. س 12، شماره 43، صص 59-83.
  • عباس پور، عباس؛ رحیمیان، حمید؛ غیاثی ندوشن، سعید و نرگسیان، جواد. (1397). «ارائه مدل انتخاب کارکنان مستعد در سازمان­های دولتی». مدیریت دولتی (دانش مدیریت). 10(4)، صص 605-628.
  • عبدالهی نژاد، کریم؛ عبیداوی، قاسم و ناصری مقدم، حسین. (1394). «واکاوی مبانی فقهی عقد بودن استخدام در سازمان­های دولتی». اندیشه مدیریت راهبردی (اندیشه مدیریت). 9، پیاپی 18، صص 113-134.
  • محمدپور، احمد. (1397). ضد روش: زمینه­های فلسفی و رویه­های عملی در روش­شناسی کیفی. ویراست دوم. قم: انتشارات لوگوس
  • میرکمالی، سید محمد؛ حاج خزیمه، مجتبی و ابراهیمی، صلاح الدین. (1394). «شناسایی ملاک‌های جذب و نگهداشت منابع انسانی و ارائه راهکارهای مناسب (مورد مطالعه: کارکنان دانشکده‌های پردیس فنی دانشگاه تهران)». فصلنامه مدیریت توسعه و تحول. دوره 1394، شماره 22، صص 9-18.
  • Albrecht, J., Robayo-Abril, M. & Vroman, S. (2019). “Public-sector employment in an equilibrium search and matching model”. The Economic Journal, 129 (617), 35-61.
  • Bason, C.، & Austin, R. D. (2021). “Design in the public sector: Toward a human centered model of public governance”. Public Management Review, 1-31.
  • Cahan, D. (2019). “Electoral cycles in government employment: Evidence from US gubernatorial elections”.European Economic Review, 111, 122-138.
  • Colonnelli, E., Prem, M. & Teso, E. (2020). “Patronage and selection in public sector organizations”.American Economic Review, 110(10), 3071-99.
  • Dehghanpour, Farashah, A., Pourezzat, A., Gholipour, A., Vaezi, R. (2020). “Exploring the Factors Affecting Work Engagement Decline of Faculty Members of Public Universities in Iran”.  Public Management Researches, 12(46), 5-35. Doi: 10.22111/jmr.2020.31939.4817. (in Persian)
  • Korac, S., Saliterer, I. & Weigand, B. (2019). “Factors affecting the preference for public sector employment at the pre-entry level: A systematic review”.International Public Management Journal. 22(5), 797-840.
  • Mohammadpour, A. (2018). Counter-Method: The Philosophical underpinnings and practical and procedures of Qualitative Methodology. Second Edition. Qom: Logos Publications. (In Persian)
  • Riccucci, N.M. (2021). Managing Diversity in Public Sector Workforces. (2nd Ed.). Rutledge